Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit La momentul vânzării unui imobil.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

La momentul vânzării unui imobil.

La momentul vânzării unui imobil, daca suma încasată depășește 450.000,00 lei, pentru diferența se aplica impozitul pe venit de 3%. Întrebarea e daca avansul este încasat în contul x și diferența în conta altei persoane, niciuna din sume nu depășește 450.000,00 lei, se mai plătește impozit? Practic sunt doua persoane cu doua conturi separate ce încasează sumele.
george-neagu, moderator
Impozitul este calculat per tranzactie si e retinut la notarul public cand se face contractul autentic. Nu conteaza in cate conturi se vor vira banii . Notarul va declara la ANAF prin D208 impozitul retinut de la proprietarul vanzator de pe contract.