Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Valabilitate permis auto după încetarea stării de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Valabilitate permis auto după încetarea stării de alertă

Conform legii nr. 55/2020, valabilitatea permisului auto s-a menținut pe toată perioada stării de alertă, precum și pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acestei stări (9 martie 2022). Așadar până pe 6 iunie 2022. Permisul meu a expirat pe 22 martie 2022 (după încetarea stării de alertă), să înțeleg că mai este valabil până pe 6 iunie a.c.? Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
In principiu da, legea e clara, dar luati in considerare si programarea pentru preschimbare permis. Sa nu va treziti ca va programeaza dupa 6 iunie.