Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am cumparat un imobil de la un dezvoltator in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am cumparat un imobil de la un dezvoltator in septembrie anul ...

Am cumparat un imobil de la un dezvoltator in septembrie anul trecut. Recent dezvoltatorul mi-a trimis o factura de la gaze pt perioada august-noiembrie, care este pe numele lui, dar imi spune ca trebuie sa o platesc eu. Avand in vedere ca factura nu este pe numele meu, am vreo obligatie legala sa o platesc? Mentionez ca eu am reusit sa preiau contractul la gaz abia in decembrie.
Exista vreo cale legala prin care fie mi se poate opri gazul, fie sunt obligat sa platesc o factura care nu e pe numele meu, doar pt ca sunt proprietarul imobilului pe aprox jumatate din perioada facturata?

Multumesc frumos.
Legea permite dezvoltatorilor imobiliari sa refactureze utilitatile, dar nu chiar asa cum vor si cat vor ei, ci doar pana la organizarea proprietarilor in as. de proprietari sau asa cum ati aratat, cand si dvs. ati facut demersurile necesare pentru a trece contractul de furnizare a gazelor naturale pe numele dvs.Cunoastem cum "se misca" si domnii furnizori in aceste situatii...
Acum, asa cum a scris si d-na avocat mai sus, dezvoltatorul nu are temei legal sa va factureze costuri de orice fel (apa, gaze, energie electrica, servicii,etc.) pentru o perioada dinaintea semnarii documentelor de proprietate. Este trea lui, sunt costurile sale si poate sa mearga si la Haga, ca nu are dreptate. Sunt lucruri logice si foparte simple. Incearca si el, asta este, dar cum ati remarcat - din principiu, mai trebuie sa le dati peste nas domnilor dezvoltatori, asa, in masura in care puteti, ca, observati, pana la epuizarea termenului de garantie,, mai este mult. Sa vedem daca se tine de cuvant!