Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, daca in urma unei mosteniri apar 3 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, daca in urma unei mosteniri apar 3 proprietari cu ...

Buna ziua, daca in urma unei mosteniri apar 3 proprietari cu trei cote diferite ... poti cumpara de la fiecare cota in contracte de vanzare separate pe fiecare proprietar ... poti plati 50000 ron fiecaruia cash si diferenta fiecaruia in cont? ... sunt trei tranzactii diferite de proprietati diferite catre proprietari diferiti! E ca si cum ai cumpara 3 apartamente diferite de la 3 proprietari diferiti! Multumesc anticipat pentru lamuriri!
Daca a fost dezbatuta succesiunea atunci fiecare comostenitor poate sa va vanda cota sa parte prin incheierea unui contract de vanzare-cumparare separat.
Oricare din comostenitori poate sa dispuna fara acordul celorlalti de cota sa ideala de drept asupra unui bun determinat sau asupra unei universalitati de bunuri, dreptul fiecarui comostenitor fiind un drept de proprietate individual, absolut si exclusiv care poate fi transmis prin incheierea unui contract de vanzare-cumparare, cumparatorul substituindu-se in dreptul comostenitorului vanzator.
Pretul trebuie achitat prin transfer bancar. Daca ar fi posibil sa se procedeze asa cum doriti dvs., prevederile Legii nr.
70/2015 ar putea fi eludate.
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Buna ziua,

Odata ce este dezbatuta succesiunea, fiecare cota-parte din dreptul de proprietate poate fi instrainata, catre terte persoane.

Cota-parte este determinata, individualizata.

Trebuie, insa, efectuate masuratorile cadastrale si intabularea dreptului de proprietate.

Nu este necesara, de principiu, sistarea starii de indiviziune, prin partaj.

Pot fi perfectate trei contracte de vanzare-cumparare distincte, insa cheltuielile aferente sunt mai mari.

In conformitate cu actualul Cod fiscal, este permisa plata in numerar pana la suma de 50.000 lei.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Multumesc de raspuns, insa tot nu imi este clar... daca sunt nevoit sa fac trei contracte diferite pentru fiecare dintre cote cu fiecare cumparator in parte avem 3 tranzactii diferite... pe fiecare se respecta art.10 din lege ... fiecare vanzator primeste max 50000 si diferenta in contul personal pana la valoarea totala a cotei ce o vinde. Nu inteleg unde se incalca legea daca nu fragmentam nici 0 plata nici 0 tranzactia! Sunt 3 tranzactii cu 3 plati integrale cu obiect diferit (cote diferite , proprietari diferiti). Ma iertati ca insist pentru lamuriri! Multumesc inca o data pentru timpul acordat!