Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cele 5 zile de căsătorie libere în cît timp ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cele 5 zile de căsătorie libere în cît timp trebuie sa mi ...

Cele 5 zile de căsătorie libere în cît timp trebuie sa mi le de-a angajatorul sa nu le pierd.
Am zile de concediu de odihna din urmă in luna iunie am dreptul sa le iau daca nu le pierd in caz că nu mi le dă angajatorul atunci le poate trece la ore suplimentare care va fii procedura.
Art.152 C.mun.
(1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
(2) Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Pentru sectorul privat, acordarea acestor zile trebuie sa fie prevazuta in cm aplicabil ori in reg.intern al angajatorului.

2. Procedura - modul , cand etc. - de acordarea zilelor libere platite in cazul unor evenimente familiale deosebite, ar trebui sa se regaseasca in contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
Prin urmare, verificati daca este posibil ceea ce doriti dvs.

3. Nu se pot adaugă la ore suplimentare, în caz de neacordare.
Cornel Vasile, Consilier juridic