avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Achizitie factura pe firma...bijuterii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Achizitie factura pe firma...bijuterii

Bună seara,
Situația este in felul următor: am primit o factura pe firma( firma este microintreprindere,) care este cu bijuterii cadouri de 8 mă interesează cum pot privi aceasta factura in contabilitate?....pot deduce TVA ul?
Pot înregistra factura in contabilitate?...este in regula sa o înregistrez in contabilitate?...este achitata prin banca din contul firmei....cum sa privesc acest lucru....înregistrari contabile

Multumesc
Cel mai recent răspuns: ionela11 , utilizator 16:04, 21 Iunie 2022
multumesc pt raspuns...ma puteti ajuta si cu inregistrarile contabile pentru autofactura (livrare de bunuri cu plată)?...nu inteleg daca am emis autofactura pt protocol ce depaseste 100 lei /bun...cum mai sting factura din banca?...ca am si client si furnizor?sau cum?...ceva inseamna ca nu am facut corect
Ultima modificare: Marți, 21 Iunie 2022
ionela11, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul protocol 2013- tva contawest contawest Va rog sa-mi spune-ti daca este corect calculul pentru tva la protocol Daca am de exemplu rulaj la 6231 protocol 500 lei scad 100 lei cat este deductibil ... (vezi toată discuția)
Autofactura depasire protocol byte00 byte00 Buna ziua, Autofacturile pentru depasirea plafonului de 100 lei la protocol, unde se trec in decontul de TVA? Multumesc (vezi toată discuția)
Cheltuieli de protocol 2013 danutza2013 danutza2013 Buna ziua. In luna februarie 2013 avem o factura de masa servita in valoare de 190 lei plus tva. Trebuie sa emit o autofactura in 28.02.2013? Care ar fi ... (vezi toată discuția)