Forum Discuţii juridice Executare silită Adjudecare - pret adjudecat mai mic decat pretul de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Adjudecare - pret adjudecat mai mic decat pretul de incepere licitatie

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta:

Imobilul meu a fost scos la licitatie a 3-a oara la 50% din pretul de pornire al primei licitatii. Executorul a mentionat in anuntul de publicitate ca imobilul se poate adjudeca la un pret mai mic decat garantia sau creanta, daca se prezinta la licitatie minim 2 persoane si nu se obtine pretul minim de 50% din pretul primei licitatii. Pretul de pornire al licitatiei a fost de 101780 lei. Este vorba de un teren intravilan.

Au fost depuse urmatoarele 3 oferte:
- 105470 lei
- 10630 lei
- 12390 lei

Inainte cu 10-15 minute de inceperea licitatiei, ofertantul cu 105470 lei si-a retras oferta si au ramas la licitatie ceilalti 2 ofertanti. Intr-un final imobilul s-a adjudecat la pretul de 28000 lei.

Este corecta decizia executorului? Sau trebuia sa suspende licitatia si sa reorganizeze licitatie la alt termen, avand in vedere ca ofertele celorlalti 2 ofertanti au fost atat de mici? Toate ofertele de cumparare au fost transmise pe emailul biroului executorului - este ok aceasta practica?

Ce pot face eu in calitate de debitor, in acest caz? Pot sa contest licitatia si am sanse in instanta sa anulez PV de adjudecare?

Va multumesc!

trandafir2 a scris:

1) Va imaginati ca poate cineva sa va raspunda, in mod corect, daca "fost sau nu o intelegere intre ofertanti", fara sa vada hartii si doar pe baza celor spuse de dvs?

2) Termenul de 15 zile este imperativ, daca trece, nu se mai poate face nimic.

Daca ofertantul a achitat diferenta in cele 15 zile, pot sa mai fac contestatie?

Va multumesc pentru raspuns!
Da, puteti.