Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... 200 lei neimpozabil Bună ziua, S-a aprobat proiectul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

200 lei neimpozabil Bună ziua, S-a aprobat proiectul de lege ...

200 lei neimpozabil
Bună ziua,
S-a aprobat proiectul de lege cu cei 200 de lei neimpozabil CAS? Pentru ajutor utilitati.
Dacă da, va rog sa ma ajutați cu legea/ordonanta/hotărârea prin care s-au aprobat
Va mulțumesc.
La art. XXIV pct. 2 din O.U.G. nr. 130/2021, care a modificat art. 100 alin. (1) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, se stipulează:

”Venitul impozabil lunar din pensii se stabilește prin deducerea din venitul din pensie a sumei neimpozabile lunare de 2.000 de lei și, după caz, a contribuției de asigurări sociale de sănătate datorată potrivit prevederilor titlului V – Contribuții sociale obligatorii.”
Conform art. XXV alin. (1) lit. c) din O.U.G. nr. 130/2021, stabilirea venitului impozabil lunar din pensii după noua formulă de calcul, precum și declararea lunară a impozitului pe venitul din pensii, prin intermediul declarației 112, se vor face cu veniturile realizate începând cu data de 1 ianuarie 2022.
[ link extern ]
Va multumesc,

Ma refeream la proiectul de lege din martie/aprilie 2022 care prevedea ca angajatorii pot acorda salariatilor, daca doresc, 200 lei neimpozabili.

Unde ati gasit acest proiect ??