Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Modificări art.32-OG.2/2001
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Modificări art.32-OG.2/2001

Bună ziua. Aș dori o părere avizată la următoarele modificări: Prin Lg.107/20.04.2022 s-a modificat art.32 din OG.2/2001 prin aceea că "Plângerea se depune și se soluționează în baza competenței alternative la judecătoria în a cărei circumscripție a fost săvârșită contravenția ori la judecătoria în a cărei rază teritorială își are domiciliul sau sediul contravenientul." Întrebarea este: În conținutul PVCC trebuie menționată doar judecătoria pe raza căreia a fost săvârșită contravenția sau și judecătoria pe raza căreia își are domiciliul contravenientul?
AbgaeSamtak, utilizator
Legea mentioneaza ca se trece instanța la care se depune plângerea. fara a se distinge competenta teritoriala a acesteia...in speta,consider ca trebuie mentionate amandoua.
Nu trebuie mentionate amindoua, fiecare petent isi depune plingerea unde-i convine, adica prin aceasta modificare legislativa exista si posibilitatea de a depune plingerea la judecatoria de care apartine petentul. Pina acum regula era doar la judecatoria in circumscriptia unde a fost savirsita fapta. De exemplu, legat de cod rutier se depunea plingerea exclusiv la judecatoria de unde apartinea sectia de politie a agentului constatator. Te prindea la Constanta si erai din Baia Mare, cam nasol. Acum s-a facut un pic de "dreptate" :) . Agentul constatator va trece pe aia care o stie, nu conteaza, important e ca , alternativ, petentul poate depune plingerea si in "parohia" lui. Art. 32 nu spune cum se completeaza PV.
latka, moderator