Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care sunt concediile considerate vechime în muncă ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care sunt concediile considerate vechime în muncă pentru stabilirea ...

Care sunt concediile considerate vechime în muncă pentru stabilirea pensiei?
Concediile de odihnă, de incapacitate temporară de muncă din cauza unor accidente sau boli profesionale, precum și cele la care au dreptul părinții pentru nașterea, creșterea și îngrijirea copilului sunt luate în calcul atunci când se stabilesc drepturile de pensie, potrivit legislației în vigoare. Chiar dacă unele dintre acele perioade sunt necontributive, ele sunt asimilate în legislație ca stagii de cotizare.

Pentru mai multe informații despre vechimea în muncă potrivit dispozițiilor legale, regăsiți în următorul articol:www.avocatnet.ro/articol_502...