avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. As dori sa închiriez apartamentul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. As dori sa închiriez apartamentul părinților mei ...

Bună ziua. As dori sa închiriez apartamentul părinților mei decedați.Dar nu qm făcut succesiunea, fiind singurul copil. Astfel , cum pot face declarația la ANAF, apartamentul nefiind pe.numele meu?
Cel mai recent răspuns: Manuela Rășină , administrator 19:46, 4 Mai 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie sa deveniți proprietar, prin dezbaterea succesiunii și obținerea certificatului de moștenitor.
Nu are importanta ca sunteți copil unic.
Întrebarea mea era,dacă pana la dezbaterea succesiunii ,exista o modalitate sa fac contract de închiriere, declarat la ANAF?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Și eu v-am răspuns ca nu.
În prezent, dvs nu aveți nicio calitate legala.
Sunteți doar un succesibil cu vocație succesorala, fără acte de proprietate.
Ultima modificare: Joi, 28 Aprilie 2022
raluk0207, utilizator
2 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
eu sunt convinsa ca puteti, sau ar trebui sa se poata, statul ar trebui sa fie fericit ca inaseaza niste bani, nu ca sunteti sau nu, proprietar. Va faceti cont on line si declarati venituri din inchiriere cat incasati ca nu trebuie sa duceti contractul la anaf, iar cu chiriasii faceti contrat de mana.
apucati-va si de procedura notariala ca sa deveniti proprietar.
7 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
Super! Asta înseamnă că pot să închiriez și eu apartamentul vecinului, pe motiv ca ANAF-ul nu o sa îmi verifice calitatea de proprietar, ci o sa se bucure ca încasează bani.
Minunat sfat juridic!
Ultima modificare: Joi, 28 Aprilie 2022
raluk0207, utilizator

Alte discuții în legătură

Nu am bani sa fac succesiunea dupa mama mea si as vrea sa inchiriez ... KLM4 KLM4 NU am bani sa fac succesiunea dupa mama mea si as vrea sa inchiriez apartamentul ei ca nu am venituri decat mici. Ma ajutati va rog cu o idee cum sa inchiriez ... (vezi toată discuția)
Inchiriere apartament. boby99y boby99y Buna ziua. In situatia in care inca nu s-a deschis sucesiunea in cazul a 2 mostenitori, cum pot inchiria un apartament din cele 2 existente in masa ... (vezi toată discuția)
Contract de inchiriere scotty scotty buna, am si eu o problema . vreau sa inchiriez un apartament insa la proprietari este trecuta bunicamea(decedata). Mama lui tata . Cum tata este singurul ... (vezi toată discuția)