Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. As dori sa închiriez apartamentul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. As dori sa închiriez apartamentul părinților mei ...

Bună ziua. As dori sa închiriez apartamentul părinților mei decedați.Dar nu qm făcut succesiunea, fiind singurul copil. Astfel , cum pot face declarația la ANAF, apartamentul nefiind pe.numele meu?
Trebuie sa deveniți proprietar, prin dezbaterea succesiunii și obținerea certificatului de moștenitor.
Nu are importanta ca sunteți copil unic.
Întrebarea mea era,dacă pana la dezbaterea succesiunii ,exista o modalitate sa fac contract de închiriere, declarat la ANAF?
Și eu v-am răspuns ca nu.
În prezent, dvs nu aveți nicio calitate legala.
Sunteți doar un succesibil cu vocație succesorala, fără acte de proprietate.
raluk0207, utilizator
eu sunt convinsa ca puteti, sau ar trebui sa se poata, statul ar trebui sa fie fericit ca inaseaza niste bani, nu ca sunteti sau nu, proprietar. Va faceti cont on line si declarati venituri din inchiriere cat incasati ca nu trebuie sa duceti contractul la anaf, iar cu chiriasii faceti contrat de mana.
apucati-va si de procedura notariala ca sa deveniti proprietar.
Super! Asta înseamnă că pot să închiriez și eu apartamentul vecinului, pe motiv ca ANAF-ul nu o sa îmi verifice calitatea de proprietar, ci o sa se bucure ca încasează bani.
Minunat sfat juridic!
raluk0207, utilizator