avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. As dori sa închiriez apartamentul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. As dori sa închiriez apartamentul părinților mei ...

Bună ziua. As dori sa închiriez apartamentul părinților mei decedați.Dar nu qm făcut succesiunea, fiind singurul copil. Astfel , cum pot face declarația la ANAF, apartamentul nefiind pe.numele meu?
Cel mai recent răspuns: Manuela Rășină , administrator 19:46, 4 Mai 2022
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
[ link extern ] =
ma gandeam ca daca poti vinde bunul altuia, il poti si inchiria...

:< minunat < sfat juridic era daca ii ziceam sa inchirieze fara sa declare venitul incasat :))
Ultima modificare: Joi, 28 Aprilie 2022
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
[ link extern ]
uitati aici un ghid complet
in el nu scrie ca trebuie sa fiti proprietar, ci si detinator legal.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Și care e "legal"- ul în aceasta ecuație?
Ați dat un link dubios, al unui articol din 2003, din care nu rezulta ca a închiria bunul altuia e o idee buna.
Ca fapt divers și subînchiriere necesita acordul expres al proprietarului.
Ultima modificare: Vineri, 29 Aprilie 2022
raluk0207, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Astfel , cum pot face declarația la ANAF

am raspuns la intrebarea asta, linkul e ca sa isi dea seama omul cum va proceda.
Mai departe, discutam de chestii diferite, n-are sens.
Ba are sens.
Pentru ca dați niste sfaturi care nu sunt ok.
Sunt din categoria romanesca "merge si-asa".
Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Aprilie 2022
raluk0207, utilizator

Alte discuții în legătură

Nu am bani sa fac succesiunea dupa mama mea si as vrea sa inchiriez ... KLM4 KLM4 NU am bani sa fac succesiunea dupa mama mea si as vrea sa inchiriez apartamentul ei ca nu am venituri decat mici. Ma ajutati va rog cu o idee cum sa inchiriez ... (vezi toată discuția)
Inchiriere apartament. boby99y boby99y Buna ziua. In situatia in care inca nu s-a deschis sucesiunea in cazul a 2 mostenitori, cum pot inchiria un apartament din cele 2 existente in masa ... (vezi toată discuția)
Contract de inchiriere scotty scotty buna, am si eu o problema . vreau sa inchiriez un apartament insa la proprietari este trecuta bunicamea(decedata). Mama lui tata . Cum tata este singurul ... (vezi toată discuția)