Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. As dori sa închiriez apartamentul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. As dori sa închiriez apartamentul părinților mei ...

Bună ziua. As dori sa închiriez apartamentul părinților mei decedați.Dar nu qm făcut succesiunea, fiind singurul copil. Astfel , cum pot face declarația la ANAF, apartamentul nefiind pe.numele meu?
[ link extern ] =
ma gandeam ca daca poti vinde bunul altuia, il poti si inchiria...

:< minunat < sfat juridic era daca ii ziceam sa inchirieze fara sa declare venitul incasat :))
gi-jane2, moderator
[ link extern ]
uitati aici un ghid complet
in el nu scrie ca trebuie sa fiti proprietar, ci si detinator legal.
Și care e "legal"- ul în aceasta ecuație?
Ați dat un link dubios, al unui articol din 2003, din care nu rezulta ca a închiria bunul altuia e o idee buna.
Ca fapt divers și subînchiriere necesita acordul expres al proprietarului.
raluk0207, utilizator
Astfel , cum pot face declarația la ANAF

am raspuns la intrebarea asta, linkul e ca sa isi dea seama omul cum va proceda.
Mai departe, discutam de chestii diferite, n-are sens.
Ba are sens.
Pentru ca dați niste sfaturi care nu sunt ok.
Sunt din categoria romanesca "merge si-asa".
raluk0207, utilizator