avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cont Tva anulat din oficiu- Buna ziua tuturor! Am ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cont Tva anulat din oficiu- Buna ziua tuturor! Am aflat cu mare ...

Cont Tva anulat din oficiu-
Buna ziua tuturor! Am aflat cu mare uimire ca firma era platitoare de tva (a avut o perioada de activitate suspendata si la reluarea activitatii se pare ca s-a activat dinnou contul de tva..) si ca din 2015 avea contul de tva anulat din oficiu...
In tot acest interval nu am anuntati de anaf, nu figuram pe lista firmelor inactive, nu figuram pe lista firmelor inscrise cu tva....
Nu inteleg situatia si nu stiu ce pot sa fac sa remediez situatia...de la anaf mi s-a spus ca trb sa refac toate facturile emise cu tva..
Ma puteti ajuta,va rog, cu sfaturi?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: mariaro , utilizator 15:21, 7 Mai 2022
In 2021 am solicitat un certificat fiscal si un cazier fiscal in care nu apar declaratii nedepuse....in 2018 avem o fisa sistetica a firmei si la fel nu apar declaratii sau probleme in partea de raportare a declaratiilor...ati mai intalnit o asemenea situatie? cum s-a rezolvat? tare mi-e teama ca cei de la anaf vor abuza...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se inregistreaza in scopuri de tva contribuabilii inactivi si cei suspendati temporar minouche minouche As dori raspuns la intrebarile pe care le-am pus in comentariul de pe forum si anume: 1.Argumentati de ce contibuabilii au obligatia sa solicite organelor ... (vezi toată discuția)
Anularea din oficiu a inreg in scopuri de tva feliciagl feliciagl Buna ziua! Am o firma platitoare de tva care si-a suspendat activitatea la reg com, am primit o decizie de la finante prin care mi se comunica ca firmei mele ... (vezi toată discuția)
Neplatitor de tva reluare activitate in 10 ianuarie 2011 contexaudit contexaudit daca o firma avea activitatea suspendata la 31.12.2010 si isi reia activitatea in 10 ian 2001 mai poate opta pentru neplatitoare de tva (vezi toată discuția)