Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cont Tva anulat din oficiu- Buna ziua tuturor! Am ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cont Tva anulat din oficiu- Buna ziua tuturor! Am aflat cu mare ...

Cont Tva anulat din oficiu-
Buna ziua tuturor! Am aflat cu mare uimire ca firma era platitoare de tva (a avut o perioada de activitate suspendata si la reluarea activitatii se pare ca s-a activat dinnou contul de tva..) si ca din 2015 avea contul de tva anulat din oficiu...
In tot acest interval nu am anuntati de anaf, nu figuram pe lista firmelor inactive, nu figuram pe lista firmelor inscrise cu tva....
Nu inteleg situatia si nu stiu ce pot sa fac sa remediez situatia...de la anaf mi s-a spus ca trb sa refac toate facturile emise cu tva..
Ma puteti ajuta,va rog, cu sfaturi?
Multumesc
In 2021 am solicitat un certificat fiscal si un cazier fiscal in care nu apar declaratii nedepuse....in 2018 avem o fisa sistetica a firmei si la fel nu apar declaratii sau probleme in partea de raportare a declaratiilor...ati mai intalnit o asemenea situatie? cum s-a rezolvat? tare mi-e teama ca cei de la anaf vor abuza...