avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Buna seara, Daca o persoana fizica vinde 2 terenuri - ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Buna seara, Daca o persoana fizica vinde 2 terenuri - unul in ...

Buna seara,

Daca o persoana fizica vinde 2 terenuri - unul in anul 2022 in valoare de 30,000 eur si altul in valoare de 80,000 eur in anul 2023, este obligat sa se inregistreze ca platitor de TVA?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 10:34, 13 Mai 2022
Dupa a doua tranzactie din 2023 pt ca a depasit plafonul anual de 300.000 lei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Referitor la tva si impozit la vanzare terenuri intravilane (un ... GINACP GINACP Referitor la TVA si impozit la vanzare terenuri intravilane (un teren, doua, trei, etc.) de catre o persoana fizica: Cand esti platitor de TVA? (exemplu, ... (vezi toată discuția)
Anul acesta 2022 am vandut un imobil Ada112 Ada112 Buna ziua daca anul acesta 2022 am vandut un imobil constructie noua cu suma de 62000 euro si am inteles ca am depasit plafonul tva el fiind de 300000 voi fi ... (vezi toată discuția)
Când devine pfa- ul plătitor de tva? Spark1007 Spark1007 Buna seara! Am o intrebare care poate sa va para simpla, dar mie imi da mari batai de cap pentru ca nu gasesc nicaieri explicat in termeni pe care sa ii ... (vezi toată discuția)