Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Buna seara, Daca o persoana fizica vinde 2 terenuri - ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Buna seara, Daca o persoana fizica vinde 2 terenuri - unul in ...

Buna seara,

Daca o persoana fizica vinde 2 terenuri - unul in anul 2022 in valoare de 30,000 eur si altul in valoare de 80,000 eur in anul 2023, este obligat sa se inregistreze ca platitor de TVA?

Multumesc.
Dupa a doua tranzactie din 2023 pt ca a depasit plafonul anual de 300.000 lei