Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... PRIMUL TERMEN LA CARE RECLAMANTUL ESTE LEGAL CITAT ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

PRIMUL TERMEN LA CARE RECLAMANTUL ESTE LEGAL CITAT Într-o cauză ...

PRIMUL TERMEN LA CARE RECLAMANTUL ESTE LEGAL CITAT

Într-o cauză civilă, plecată de la Judecătoria Sector 2, - în care, instanţa de judecată, la primul termen acordat reclamantului, s-a declarat necompetentă material, dosarul pleacă - pentru judecare în fond, - către Tribunalul Bucureşti, ajunge consecutiv, la patru secţii; la ultima, este ridicată excepţia conflictului negativ de competenţă, - situaţie judecată de Curtea de Apel, dosarul se reîntoarce la secţia T.B., îndicată de Curtea de Apel.
Aici, se reia procedura de regularizare, discutându-se aspecte ale plăţii de diferenţe de taxă judiciară de timbru, după care, - instanţa investită de Curtea de Apel, fixează primul termen la care este legal citat, reclamantul.
ÎNTREBARE:
Care este ,,primul termen" - până la care, reclamantul poate să-şi modifice acţiunea - art.204 alin.(1) CPC:
a) cel acordat de Judecătoria sector 2
b) cel acordat de secţia T.B., - în favioarea căreia, C.A.B., a dispus irevocabil.
În fond, instanţa a judecat, admiţând excepţia tardivităţii depunerii cererii de modificare a acţiunii.
Ioan Victor, utilizator
Buna ziua,
primul termen de judecata cu procedura completa si la instanta competenta este cel de la C.A.B.
Bună ziua!
La C.A.B. conflictul negativ de competenţă, s-a judecat în Cameră de Consiliu.
Dispoziţiile art.204 alin.(1) CPC:
,,(1) Reclamantul poate să îşi modifice cererea şi să propună noi dovezi, sub sancţiunea decăderii, numai până la primul termen la care acesta este legal citat." - or, reclamantul a fost citat: 1. la Judec[toria Sector 2 - de o instanţă necompetentă material şi, 2. la T.B., de instanţa care a judecat în fond, admiţând excepţii - indicată a fi competentă, de C.A.B.

Aveţi jurispridenţă pe situaţii?
Mă puteţi ajuta cu indicarea lor?