Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, locuiesc într-un bloc de 10 etaje și am ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, locuiesc într-un bloc de 10 etaje și am fost nevoit ...

Buna ziua, locuiesc într-un bloc de 10 etaje și am fost nevoit să plătesc hidroizolația din nou, fiind neanunțat in prealabil. Când am cerut explicații de ce să plătim noi fiindcă cel de la ultimul etaj a avut improvizatii, am deranjat. Exista vreo portiță in lege sa imi pot recupera banii? Zic portiță deoarece noi restul locatarilor( etaj 1-9), nu avem acces pe bloc. Accesul pe bloc se face din casa apartamentelor de la etajul 10 iar băieții și-au facut duplex. O îndrumare va rog, eu mă gândesc că aș putea sa le cer să îmi ofere acces pe bloc, practic fiind imposibil. Holul apartamentelor de la etajul 10 ar trebui sa devină parte comuna.
Terasa blocului reprezinta parte comuna a carei administrare si asigurare stare tehnica intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari respectiv costurile aferente reparatiilor se repartizeaza tuturor proprietarilor
Nici subsolul tehnic ,legal nu este accesibil tuturor proprietarilor,dar asigurarea starii tehnice a acestuia se suporta de catre toti proprietarii din bloc
Dumneavoastră spuneți ca cel ce administrează și asigură starea tehnica nu și-a îndeplinit indatoriile intrucat au fost făcute improvizatii. Drept urmare, vinovatul este asociația și plătesc locatarii.

ynocentta a scris:

Terasa blocului reprezinta parte comuna a carei administrare si asigurare stare tehnica intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari respectiv costurile aferente reparatiilor se repartizeaza tuturor proprietarilor
Nici subsolul tehnic ,legal nu este accesibil tuturor proprietarilor,dar asigurarea starii tehnice a acestuia se suporta de catre toti proprietarii din bloc