Forum Discuţii juridice Executare silită Somatie de plata dupa 6 ani
Discuție deschisă în Executare silită

Somatie de plata dupa 6 ani

In 2015 firma de salubrizare cu care am contract din 2001 (fara termen de expirare) m-a somat sa platesc servicii neprestate din 2009 pana in 2015. In instanta am dobandit o hotrare definitiva in 2016 care spune ca NU sunt bun de plata.

In 2022 in mai am primit o somatie care ma instiinteaza ca am de platit contravaloarea serviciilor pe perioada 2009-2021 fara alte notificari intermediare inainte de aceasta data.

Din hotararea dobandita anterior in 2016 si din faptul ca nu am avut nici o alta notificare de instiintare de plata sau factura emisa am tras concluzia ca contractul nu se mai afla in derulare. Este normal ca eu sa primesc somatie de plata la 6 ani distanta ? Este normal ca acea perioada sa fie 2009-2021 ?

Neprestarea de servicii timp de 7 ani nu atrage dupa sine anularea contractului furnizorului ca in cazul consumatorului ?

Fiind data acea hotarare mai este valabil contractul furnizorului din moment ce 7 ani nu a prestat servicii ?

Va rog ajutati-ma cu un raspuns avizat juridic.
Multumesc
IpGabi, utilizator
Buna ziua!

S-a realizat rezilierea contractului?

Hotararea din 2016 a prevazut ca nu trebuie sa platiti, insa nu s-a dispus incetarea contractului.
Nu s-a realizat rezilierea contractului .. dar este normal sa nu primesc facturi si nici notificare de alt fel decat dupa alti 6 ani ?

Multumesc.