avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 754 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de uzufruct in caz de divort
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de uzufruct in caz de divort

Buna ziua

Acum 6-7 ani am incheiat un contract de vanzare-cumparare pentru o casa intre mine si tatal meu vitreg, unde atat el, cat si mama mea au drept de uzufruct.

Relatia lor se inrautateste si as vrea sa fiu informata in cazul unui divort, ce drepturi are mama mea in legatura cu accesul la casa?

Totodata, eu locuiesc in strainatate si as vrea sa stiu daca in cazul in care mama mea hotaraste sa paraseasca cas si sa se mute in alta parte, nemaiavand acces la casa, cum ma pot asigura ca tatal meu sa pastreze casa in stare normala? Sincer va spun ca il cred sa faca orice casei in stare de furie...

Multumesc.
Ultima modificare: Luni, 23 Mai 2022
luna11, utilizator
Cel mai recent răspuns: luna11 , utilizator 20:00, 23 Mai 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
In cazul unui divort, drepturile lor de uzufruct nu vor fi afectate.
Cei doi detin doar un dezmembramant al dreptului de proprietate.
Dvs. sunteti nudul proprietar.
In cazul distrugerii casei de catre tatal vitreg, il puteti obliga la dddespagubiri, dar si puteti sa-i faceti plangere penala pentru distrugere.
Multumesc pentru raspuns.
Ultima modificare: Luni, 23 Mai 2022
luna11, utilizator
Tatal meu vitreg se apropie de 75 de ani, asa ca ma gandesc si la o varianta in care nu va avea grija de casa iar eu voi putea sa vad "starea" in care a ajuns proprietatea doar dupa deces. Ce se poate face in cazul asta? Pot recupera daune in vreun fel in aceasta situatie?

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
In cazul unui divort, drepturile lor de uzufruct nu vor fi afectate.
Cei doi detin doar un dezmembramant al dreptului de proprietate.
Dvs. sunteti nudul proprietar.
In cazul distrugerii casei de catre tatal vitreg, il puteti obliga la dddespagubiri, dar si puteti sa-i faceti plangere penala pentru distrugere.

Ultima modificare: Luni, 23 Mai 2022
luna11, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chirie la primarie si habitatie viagera MarcusPopovici MarcusPopovici Buna ziua. As dori un sfat in urmatoarea situatie: am mostenit jumatate de casa de la tata si as vrea sa cumpar cealalta jumatate, de la o doamna de 78 de ani, ... (vezi toată discuția)
Evacuare - uzufruct viager flory104 flory104 Am devenit proprietara de apartament in 2009 prin vanzare - cumparare, de la parintii mei catre mine, in contract avand uzufruct viager fiecare. Mentionez ca ... (vezi toată discuția)
Act v-c imobil cu clauza si divort adi76 adi76 VA multumesc anticipat,am mama vitrega,tata sa casatorit legal. Pe apartament am act de vanzare- cumparare cu clauza uzufruct{sunt trecuti ambi ... (vezi toată discuția)