avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Bună seara! În cadrul unui proces penal avocatul meu ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Bună seara! În cadrul unui proces penal avocatul meu pretinde ...

Bună seara! În cadrul unui proces penal avocatul meu pretinde un onorariu de succes care nu este specificat în niciun contract. Problemele ar fi următoarele: Faptul că onorariul de succes este cerut înainte de soluție și faptul ca nu dorește sa fie negociat. Cum ar trebui sa procedez?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 13:02, 1 Iunie 2022
4 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara, in cauzele penale onorariul de succes nu poate fi practicat decat in legatura cu latura civila a cauzei, altefel este nelegal. Pe de alta parte, nu poate fi perceput inainte de obtinerea rezultatului, tocmai de aceea se numeste de succes. In privinta acordului dvs. de a plati un asemenea onorariu, daca nu v-ati obligat printr-un act scris, nu exista, deci nu il datorati.
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este posibil sa nu fie onorariu de succes.
Avocatul în penal lucrează cu toți banii luați înainte de proces.
Nu are cum sa fie onorariu de succes.
Va asigur ca este onorariu de succes

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Este posibil sa nu fie onorariu de succes.
Avocatul în penal lucrează cu toți banii luați înainte de proces.
Nu are cum sa fie onorariu de succes.

3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
si ce succes a avut el inainte ?
si daca nu va avea succes, vi-i da inapoi ?
2 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am încercat și eu varianta cu onorariul plătit înainte de succes cu restituire în caz de eșec dar nu a vrut nimeni.
Era vorba de câteva mii de euro și chiar mai mult.
Nu am luat cazurile acelea ca nu îmi convenea altfel.
Oamenii promit multe dar dacă nu fac plata nu ajuta dacă nu au conturi în banca.
Și cum majoritatea au și popriri pe conturi nu te poți baza pe promisiuni chiar și dacă au bani în cont sau proprietăți.
Ca sa intelegeti și punctul de vedere al avocaților.

În esență, dacă va înțelegeți sa va restituie banii în caz de eșec ar fi în regula intrucat nu ar fi onorariu de succes, în opinia mea.
Se poate achita o suma de bani nerestituibila și o suma care sa se restituie în caz de eșec.
Nu este insa un onorariu de succes deoarece onorariul de succes se achita după proces si nu înainte.
Ultima modificare: Luni, 30 Mai 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Comision de succes anamariamed anamariamed Buna ziua, Familia mea este parte intr-ul proces penal si ceea ce ma intereseaza este daca comisionul de succes acordat avocatului ( in cazul in care vom ... (vezi toată discuția)
Onorariu de succes solicitat de avocat fara a fi prevazut in contract lupci lupci Buna seara. Vreau sa stiu daca e in temei cererea avocatei mele despre un onorariu de succes. (multumesc pentru eventuale raspunsuri) Nu prea mi se pare ... (vezi toată discuția)
Este interzisa stabilirea onorariului de succes in legatura cu latura penala a procesului penal? cezarad cezarad Am o intrebare. Recent am intrat intr-o disputa cu un jurist care sustine ca in cazul unui contract de asistenta juridica este interzisa inserarea unei clauze ... (vezi toată discuția)