Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Bună seara! În cadrul unui proces penal avocatul meu ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Bună seara! În cadrul unui proces penal avocatul meu pretinde ...

Bună seara! În cadrul unui proces penal avocatul meu pretinde un onorariu de succes care nu este specificat în niciun contract. Problemele ar fi următoarele: Faptul că onorariul de succes este cerut înainte de soluție și faptul ca nu dorește sa fie negociat. Cum ar trebui sa procedez?
Buna seara, in cauzele penale onorariul de succes nu poate fi practicat decat in legatura cu latura civila a cauzei, altefel este nelegal. Pe de alta parte, nu poate fi perceput inainte de obtinerea rezultatului, tocmai de aceea se numeste de succes. In privinta acordului dvs. de a plati un asemenea onorariu, daca nu v-ati obligat printr-un act scris, nu exista, deci nu il datorati.
Este posibil sa nu fie onorariu de succes.
Avocatul în penal lucrează cu toți banii luați înainte de proces.
Nu are cum sa fie onorariu de succes.
Va asigur ca este onorariu de succes

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Este posibil sa nu fie onorariu de succes.
Avocatul în penal lucrează cu toți banii luați înainte de proces.
Nu are cum sa fie onorariu de succes.

si ce succes a avut el inainte ?
si daca nu va avea succes, vi-i da inapoi ?
Am încercat și eu varianta cu onorariul plătit înainte de succes cu restituire în caz de eșec dar nu a vrut nimeni.
Era vorba de câteva mii de euro și chiar mai mult.
Nu am luat cazurile acelea ca nu îmi convenea altfel.
Oamenii promit multe dar dacă nu fac plata nu ajuta dacă nu au conturi în banca.
Și cum majoritatea au și popriri pe conturi nu te poți baza pe promisiuni chiar și dacă au bani în cont sau proprietăți.
Ca sa intelegeti și punctul de vedere al avocaților.

În esență, dacă va înțelegeți sa va restituie banii în caz de eșec ar fi în regula intrucat nu ar fi onorariu de succes, în opinia mea.
Se poate achita o suma de bani nerestituibila și o suma care sa se restituie în caz de eșec.
Nu este insa un onorariu de succes deoarece onorariul de succes se achita după proces si nu înainte.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat