Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este obligat un angajator din industria alimentară ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este obligat un angajator din industria alimentară să mărească ...

Este obligat un angajator din industria alimentară să mărească salariul la 3000 lei daca nu realizează o cifră de afaceri de 80 la sută?
Da, este obligat conform alin.(2): În perioada 1 ianuarie 2023—31 decembrie 2028, pentru
sectorul agricol și în industria alimentară, salariul de bază minim
brut pe țară garantat în plată va fi de minimum 3.000 lei lunar,
fără a include indemnizațiile, sporurile și alte adaosuri, pentru
un program normal de lucru în medie de 167,333 ore pe lună. Legea 135 / 2022 art.III.(derogare de la codul muncii).Cele doua conditii sunt doar pentru a obtine deduceri fiscale.
sandu dorina, utilizator
Mulțumesc!
Asta vreau să știu și eu.... Dacă sunt obligați de la 1 iunie, la salar de 3000 lei. Mulțumesc.
LULUSOR, utilizator
Salariul minim în sectorul agroalimentar e obligatoriu chiar dacă angajatorul nu se încadrează pentru facilitățile fiscale. Toți angajații întreprinderii au dreptul să primească cei 3.000 de lei
www.avocatnet.ro/articol_614...