avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este obligat un angajator din industria alimentară ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este obligat un angajator din industria alimentară să mărească ...

Este obligat un angajator din industria alimentară să mărească salariul la 3000 lei daca nu realizează o cifră de afaceri de 80 la sută?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:50, 1 Septembrie 2022
Da, este obligat conform alin.(2): În perioada 1 ianuarie 2023—31 decembrie 2028, pentru
sectorul agricol și în industria alimentară, salariul de bază minim
brut pe țară garantat în plată va fi de minimum 3.000 lei lunar,
fără a include indemnizațiile, sporurile și alte adaosuri, pentru
un program normal de lucru în medie de 167,333 ore pe lună. Legea 135 / 2022 art.III.(derogare de la codul muncii).Cele doua conditii sunt doar pentru a obtine deduceri fiscale.
Ultima modificare: Vineri, 27 Mai 2022
sandu dorina, utilizator
Mulțumesc!
Asta vreau să știu și eu.... Dacă sunt obligați de la 1 iunie, la salar de 3000 lei. Mulțumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 31 August 2022
LULUSOR, utilizator
Salariul minim în sectorul agroalimentar e obligatoriu chiar dacă angajatorul nu se încadrează pentru facilitățile fiscale. Toți angajații întreprinderii au dreptul să primească cei 3.000 de lei
www.avocatnet.ro/articol_614...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug 114/2018 salariu minim brut de 3000 lei asomesan asomesan Conform OUG 114, societatile care au codul CAEN prevazut la ar.66 , dar care realizeaza CA mai mica de 80% din activitatea de constructii ( adica 70% ) este ... (vezi toată discuția)
Salariu minim brut MariaRamona MariaRamona Buna ziua, Am un salariat angajat pe data de 05.08 care a efectuat si ore suplimentare, astfel incat pe luna august depaseste suma de 3000 lei. Mentionez ca ... (vezi toată discuția)
Salariul minim de la 1 iunie va fi obligatoriu de 2750 lei pentru ... Oana.Musceleanu Oana.Musceleanu Salariul minim de la 1 iunie va fi obligatoriu de 2750 lei pentru noii angajati? Sau e tot de 2550 lei cu posibilitatea cresterii nivelului cu cei 200 lei ... (vezi toată discuția)