avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Renuntare/revenire pensie invaliditate ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Renuntare/revenire pensie invaliditate ?

Bună ziua,
Doresc și eu sa știu ce se poate face în situația urmatoare:
"Proaspăt pensionar, pensie invaliditate gr.2. pierdere totala a capacității de munca, am primit o oferta de munca, pe care pot sa o fac, de nerefuzat ca să zic asa.
Întrebările ar fi:
Cum renunț la pensie ?
Și cel mai important lucru care ma interesează, MAI POT REVENI LA PENSIA DE INVALIDITATE dacă am renunțat o data. ?
Eu suferind de o boala autoimuna. (Poate e necesar de știut.)

Alte discuții în legătură

Administrator de firma vreau sa ma pensionez valy_xenon valy_xenon Buna ziua, Ma numesc Vlad Ditu si sunt administratorul unei firme de consultanta cu doi angajati: eu si contabilul. Am 53 de ani si peste 30 de ani vechime. ... (vezi toată discuția)
Presedinte asociatie proprietari lilianadani lilianadani noul presedinte ales al asociatiei de proprietari este pensionat pe caz de boala gr.2 si are o remunerare neta de 300 lei. exista vreo incompatibilitate intre ... (vezi toată discuția)
Infiintare firma pensionar cu pensie de boala gradul 2 qsenc qsenc Buna ziua, Sunt pensionar pe caz de boala , gr II de invaliditate si doresc sa infiintez o firma. De la casa de pensii mi sa comunicat ca nu am voie sa ... (vezi toată discuția)