Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Kurzarbeit -contribuția asiguratorie de muncă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Kurzarbeit -contribuția asiguratorie de muncă

Buna ziua,
Rog temeiul legal prin care a fost inserat in articolul
www.avocatnet.ro/articol_614...

urmatoarea fraza : Pentru salariile și indemnizațiile acordate salariaților pe durata aplicării Kurzarbeit, angajatorii nu trebuie să achite contribuția asiguratorie de muncă.
Multumesc
Bună ziua. Am verificat în OUG 132/2020 [ link extern ]
și am descoperit că am greșit în privința acestei contribuții asiguratorii de muncă.

În fapt, art. 2, alin 2 prevede "angajatorii datorează contribuția asiguratorie pentru muncă pentru perioada prevăzută la art. 1 atât pentru drepturile salariale aferente timpului de muncă lucrat, cât și pentru indemnizația prevăzută la art. 1 alin. (4) care constituie stagiu asimilat în sistemul asigurărilor pentru șomaj."

Am corectat articolul respectiv și am oferit informația corectă. Vă mulțumesc pentru observație!
lucia.tozaru, utilizator