avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Kurzarbeit -contribuția asiguratorie de muncă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Kurzarbeit -contribuția asiguratorie de muncă

Buna ziua,
Rog temeiul legal prin care a fost inserat in articolul
www.avocatnet.ro/articol_614...

urmatoarea fraza : Pentru salariile și indemnizațiile acordate salariaților pe durata aplicării Kurzarbeit, angajatorii nu trebuie să achite contribuția asiguratorie de muncă.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: lucia.tozaru , utilizator 11:45, 3 Iunie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua. Am verificat în OUG 132/2020 [ link extern ]
și am descoperit că am greșit în privința acestei contribuții asiguratorii de muncă.

În fapt, art. 2, alin 2 prevede "angajatorii datorează contribuția asiguratorie pentru muncă pentru perioada prevăzută la art. 1 atât pentru drepturile salariale aferente timpului de muncă lucrat, cât și pentru indemnizația prevăzută la art. 1 alin. (4) care constituie stagiu asimilat în sistemul asigurărilor pentru șomaj."

Am corectat articolul respectiv și am oferit informația corectă. Vă mulțumesc pentru observație!
Ultima modificare: Vineri, 3 Iunie 2022
lucia.tozaru, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conform oug nr 132/ 2020, actul care a introdus kurzarbeit, in ... leruana leruana Conform OUG nr 132/ 2020, actul care a introdus Kurzarbeit, in cazul reducerii temporare a activitatii determinate de instituirea starii de ... (vezi toată discuția)
cas si cass conf.oug 16/2022 carmun carmun Cum se calculeaza CAS pentru un salariat cu CIM normal 8/zi, cu salariul minim 2550 in cazul in care angajatorul aplica intr-o luna prevederile OUG 132/2020 ... (vezi toată discuția)
În ce cont se virează contribuția asiguratorie pentru muncă? această contribuție se plătește și pentru contractele de mandat? Viorel_Lucaciu Viorel_Lucaciu In ce cont se varsă contribuția asiguratorie pentru muncă, în cotă de 2,25%, prin OPFV2018 ? La BUGETELE ASIG.SOC. SI FD.SPEC. ? (vezi toată discuția)