Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Buna ziua, vă rog să îmi explicati concret cum se ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Buna ziua, vă rog să îmi explicati concret cum se calculeaza ...

Buna ziua, vă rog să îmi explicati concret cum se calculeaza salariul unui consilier superior gradația 5 la nivelul unei primării de comuna gradul 2( 5500 locuitori).Va mai rog sa ma lămuriți daca salariații cu aceleasi studii,aceeași functie și aceeași gradație pot avea salarii diferite in aceeași instituție.Multumesc anticipat pentru răspuns.
Salariul se calculează înmulțind coeficientul de ierarhizare stabilit de consiliul local cu salariul minim brut pe tară din 2019, la care se aplică gradația de vechime corespunzătoare. Salariații cu aceeași funcție, grad profesional și gradație de vechime au același salariu, dacă își desfășoară activitatea în aceleași condiții (diferența ar putea-o face un eventual spor de handicap, ori de condiții vătămătoare).
Din pacate multe primarii nu respecta acest mod de calcul, de aceea ar trebui sa vedeti HCL -ul prin care s-au fixat salariile la nivelul UAT-ului dvs.