Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Minută de la judecătorul de cameră preliminară sau ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Minută de la judecătorul de cameră preliminară sau hotărâre judecătorească?

Am atacat soluția procurorilor de clasare a unei plângeri penale la Tribunalul Iași: Judecătoarea de cameră preliminară, mână-n mână cu procuroresele, ne-a respins cererea după multiple (deci ilegale) amânări ale pronunțării. Soluția e rezumată într-o „minută”. Nu trebuia să fie o hotărâre judecătorească corespunzătoare, în care să se detalieze considerentele? După 2 luni nu am primit o asemenea hotărâre, dar s-a emis deja un titlu executoriu pentru cheltuielile de judecată!
Se pronunta prin hotarare (incheiere motivata). In minuta se consemneaza rezultatul deliberarii.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat