Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Definire si exemple calomnie, ofensa, amenintare
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Definire si exemple calomnie, ofensa, amenintare

Buna ziua. Daca i-am spus unor politisti ca nu isi fac treaba si am cerut sa se prezinte, s-au prezentat numai dupa ce am precizat ca le voi face o sesizare, pot fi sanctionat cumva ? Intreb asat pentru ca dupa aceste actiuni m-au legitimat. Mentionez faptul ca nu au existat injurii. Multumesc.
1111_scrap, utilizator
Ideea este ca politistul este obligat sa se prezinte. Mai mult, trebuie sa prezinte legitimatia de serviciu, pentru ca simplul port al uniformei nu-l indreptateste sa va ceara actul de identitate. Se poate intampla ca un infractor sa se imbrace in politist si din acest motiv politistul este obligat sa arate legitimatia de serviciu. Multi nu o fac din exces de zel...ca asa e in tara asta - nu se respecta mai nimic! Daca nu i-ati injurat sau amenintat, nu vi se intampla nimic. Faptul ca le-ati spus ca le faceti sesizare nu constituie o problema penala, insa s-ar putea sa va tina minte.