avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 676 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Legalitate amenda parcare data de firma privata
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Legalitate amenda parcare data de firma privata

Pot da amenzi firme private? Din cate stiam singurele persoane abilitate in a aplica amenzi sunt angajatii politiei. M-ar interesa daca exista vreo lege in acest sens.

Ca si context, am primit amenda pentru parcare data de o firma privata. Ma asteptam ca amenzile sa vina din partea politiei, insa am primit o fituica in geam cu modalitati de plata. In mod normal as fi tacut si inghitit platind respectiva amenda, insa am intarziat 9 minute peste timpul de parcare platit si m-am intalnit chiar cu cei ce mi-au dat amenda, ce mi-au adus injurii si m-au batjocorit, asa ca as dori sa stiu legalitatea amenzilor date de ei.

Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Vineri, 17 Iunie 2022
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: DlGoe , utilizator 05:06, 22 Iunie 2022
Stai linistit , este ilegal ce au facut. Mergi si anunta politia.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sigur e amendă?? Eu cred că este doar taxa de parcare... Amenzile sunt cuprinse într-un formular numit proces verbal de constatare și sancționare a contravenției și pot fi aplicate doar de agenți constatatori anume împuterniciți, nu de angajații persoanelor juridice de drept privat. Cumva, eu cred că este vorba doar de taxa de parcare suplimentară, care nu reprezintă o amendă .
Ai dreptate. In titlu scrie "taxa de penalizare".

Insa intrebarea mea ramane, sunt legale aceste "taxe de penalizare"?
Ultima modificare: Vineri, 17 Iunie 2022
Manuela Rășină, administrator
Da, este legala si nu vreau sa va povestesc ce se intimpla in alte tari mult mai civilizate daca te "strimbi" s-o platesti. In Spania o astfel de taxa pentru depasirea timpului e de 70 de euro, se trimit astfel de "biletele de amor" si in Romania. In Austria iti confisca si masina, temporar, cu o alta taxa de parcare, la politie, daca zici ca nu ai bani sa platesti.
Legala in temeiul carei legi?

Nu vrei sa povestesti, dar totusi o faci, divagand de la intrebarea mea. Pe mine ma interesa speta mea, nu ce se intampla in Spania sau Austria. Dar acum daca tot ai deschis subiectul, la o cautare pe google gasim ca in Spania depasirea timpului este penalizata progresiv in functie de momentul in care platesti respectiva penalizare, incepand de la €3.6 in prima ora si ajungand pana la un maxim de €60 ([ link extern ] ).

Te rog sa aduci argumente fondate ca raspuns. Multumesc.

latka a scris:

Da, este legala si nu vreau sa va povestesc ce se intimpla in alte tari mult mai civilizate daca te "strimbi" s-o platesti. In Spania o astfel de taxa pentru depasirea timpului e de 70 de euro, se trimit astfel de "biletele de amor" si in Romania. In Austria iti confisca si masina, temporar, cu o alta taxa de parcare, la politie, daca zici ca nu ai bani sa platesti.

Alte discuții în legătură

Accident cu culpa comuna in parcare privata lupulescuvictor lupulescuvictor Astazi am intrat in parcare la Dedeman pe la intrare clienti. Dupa 30m an vazut un loc de parcare pe partea stanga si am virat peste banda de iesire spre locul ... (vezi toată discuția)
Amenda in austria eugen68octavian eugen68octavian Bună seara. Care sunt consecinţele dacă nu platesc o amendă dată pentru neplata parcării în Austria? Nu s-a întocmit decât o înştiinţare lipită ... (vezi toată discuția)
Amenda contraventionala politia locala Maria-Criss Maria-Criss Bun seara, Va rog sa ma ajutati cu informatii privind urmatoarea situatie: Am primit in Sinaia o amenda contraventionala pt oprire intr-un loc nepermis ... (vezi toată discuția)