Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... drept de sedere cetateni straini
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

drept de sedere cetateni straini

Buna ziua, as vrea o informatie. Un cetatean pakistanez cu drept de sedere si de munca in Romania este membru al unei Asociatii din Romania. De curand i-a expirat dreptul de sedere, a primit o instiintare de la IGI, impotriva careia poate face constestatie in 10 zile. Intrebarea este daca Asociatia respectiva poate face contestatia la Curtea Apel in numele membrului, sau poate interveni in proces, si in ce calitate, va rog ? multumesc frumos
Buna ziua, dreptul de sedere din cate stiu la acest moment, recunosc ca nu am mai citit legislatia de 4 luni, se prelungeste in fiecare an. Prelungirea dreptului de sedere, in mod normal, se solicita inainte de expirarea termenului.
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat
El acum a depus ptr prelungire. Intrebarea era daca Asociatia al carui membru este se poate implica in procesul contestarie cu IGI si in calitate ?

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Buna ziua, dreptul de sedere din cate stiu la acest moment, recunosc ca nu am mai citit legislatia de 4 luni, se prelungeste in fiecare an. Prelungirea dreptului de sedere, in mod normal, se solicita inainte de expirarea termenului.