Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... - care sunt cheltuieli de judecată ? Vă rugăm să ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

- care sunt cheltuieli de judecată ? Vă rugăm să ne ajutați ...

- care sunt cheltuieli de judecată ?

Vă rugăm să ne ajutați cu un răspuns cu privire la următoarele probleme :

Pârâtul a câștigat un proces.
În proces pârâtul a fost reprezentat de un avocat.
Pârâtul a depus chitanțe, bonuri fiscale și facturi la ultimul termen de judecată, judecătorul dând dosarul în pronunţare.
Pârâtul nu a cerut cheltuieli de judecată prin Întâmpinare sau printr-o cerere scrisă.
Pârâtul a cerut drept cheltuieli de judecată :
- onorariul de avocat plătit,
- cazare pentru pârât și avocat
- transport pentru pârât - bonuri de motorină.

Vă rugăm să ne ajutați cu un răspuns cu privire la următoarele probleme :
- onorariul de avocat - cuprinde toate cheltuielile efectuate de către avocat ? ( toate cheltuielile ? = remunerare muncă depusă + cazare + transport ? ), sau partea trebuie să plătească onorariul de avocat, dar și în plus, separat, - cazare și transport pentru avocat ?
- dacă pârâtul a fost reprezentat de avocat, este corect ca pârâtul să solicite drept cheltuieli de judecată = pe lângă onorariul de avocat, cheltuieli și pentru pârât ? - respectiv cazare și transport pârât ?
- dacă pârâtul a fost reprezentat de avocat, pârâtul poate solicita drept cheltuieli de judecată = cazare pentru
avocat, dar și cazare și transport pentru pârât ?
Odată ce pârâtul a fost reprezentat de avocat, se mai pot cere cheltuieli de judecată - onorariul de avocat, dar și cheltuieli efectuate de pârât , cum ar fi cazare și transport ?
Dacă pârâtul a fost reprezentat în proces de un avocat, pârâtul nu era obligat să vină din țară la toate termenele de judecată și trebuia să ceară drept cheltuieli de judecată doar onorariul de avocat, nu și cheltuieli pentru el = pentru pârât, adică nu și cazare și transport pentru pârât ?
- la un termen de judecată pârâtul nu s-a prezentat în sala de judecată, dar a cerut cheltuieli de judecată pentru cazare și transport. Instanţa de judecată trebuia să le respingă ?
- cheltuielile de transport sunt sume diferite la fiecare termen de judecată, deși distanța tur retur a fost aceeași. Este corect sau pârâtul poate să ceară, pentru termen de judecată, sume diferite pentru transport ? sau sumele trebuie să fie aceleași, pentru toate deplasările făcute pentru toate termenele de judecată, pentru că s-a făcut deplasarea tur și retur din și către aceleași județe ?

oanaportar, utilizator
Bună ziua doamnă Oana Portar,

Conform art. 451 din Codul de Procedura Civila, Cheltuielile de judecata constau in
- taxele judiciare de timbru si timbrul judiciar;
- onorariile avocatilor, ale expertilor si ale specialistilor numiti in proce;
- sumele cuvenite martorilor pentru deplasare si pierderile cauzate de necesitatea prezentei la proces;
- cheltuielile de transport si, daca este cazul, de cazare;
- *orice alte cheltuieli necesare pentru buna desfasurare a procesului.*

Dupa cum puteti observa, sfera cheltuielilor de judecata este destul de larga, enumerarea din lege nefiind limitativa.

Totusi, instanta poate, din oficiu sau la cerere, sa reduca motivat partea din cheltuielile de judecata reprezentand onorariul avocatilor, atunci cand acesta este vadit disproportionat in raport cu valoarea sau complexitatea cauzei ori cu activitatea desfasurata de avocat, tinand seama si de circumstantele cauzei.

Cu stima,
Av. Samuel Micula
Vă rog frumos să mă mai lămuriți cu privire și la faptul :
- dacă se poate cere cazarea - pentru avocat dar și pentru pârât, drept cheltuieli de judecată ?
Atat timp cat cazarea s-a facut strict in scopul participarii la proces, se pot cere drept cheltuieli de judecata intrucat pot fi incadrate la ultimul punct „orice alte cheltuieli necesare pentru buna desfasurare a procesului”.
Vă mulțumesc enorm de mult pentru lămuriri. Cu deosebit respect !