Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Despagubiri accident cu victima
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Despagubiri accident cu victima

In urma producerii unui accident rutier cu o victima in ianuarie, mi s-a dispus incetarea cercetarii penale, deoarece iubita mea de-atunci nu a avut pretentii. Dupa ceva vreme, ea spunea ca vrea sa dea in judecata firma RCA pentru despagubiri morale. Eu eram la volan, iar ea cu mama in spate, asigurarea masinii fiind pe numele mamei. Ulterior ne-am despartit, iar ieri am primit citatie la judecatorie in calitate de PÂRÂT. Am vazut pe forum ca atuni cand firma se primeste citatie in calitate de INTERVENIENT FORTAT. Pe mine ma da in judecata, sau pe firma de asigurari? Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Multumesc!
Ticulet, utilizator

Chiar imi este foarte teama ca eu voi fi nevoit sa platesc daunele, mai ales dupa ce eu i-am platit toate recuperarile la kinetoterapie in valoare de 3000 de lei
Ticulet, utilizator
În cazul în care figurați ca pârât, depuneți întîmpinare și cereți introducerea asigurătorului în proces ca parte responsabilă civilmente, el fiind garantul șoferului pentru toate prejudiciile provocate în accidentul respectiv, inclusiv daunele morale și materiale către părțile civile.
Laszlo Bicsak, Alte profesii