Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! As avea 2 intrebari: 1. Sotul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! As avea 2 intrebari: 1. Sotul supravietuitor are dreptul ...

Buna ziua! As avea 2 intrebari:

1. Sotul supravietuitor are dreptul la mostenirea celuilalt sot, mostenita la randul ei de la parintii acestuia (casa parinteasca+pamant)?

2. In cazul unei a doua casatorii cu o femeie care are deja un copil, copilul respectiv va avea aceleasi drepturi in momentul succesiunii precum copilul natural al barbatului? Sau trebuie adoptat in mod oficial pentru a avea acelasi nume cu tatal si a beneficia de mostenire?
Mentionez ca intreb din ipostaza copilului natural.
Multumesc anticipat!
Buna ziua

1. Da. 1/4 din masa succesoral.
2.
In cazul unei a doua casatorii cu o femeie care are deja un copil, copilul respectiv va avea aceleasi drepturi in momentul succesiunii precum copilul natural al barbatului?

Nu.
Sunt moștenitori legali copiii d e f u n c t u l u i. Nu copiii altora de prin preajmă. (am scris astfel fiindcă am nimerit deunăzi un clip video cu niște bazaconii succesorale de mi s-au ofilit urechile).

Dacă tatăl dvs. nu a adoptat copilul pe care îl avea cea de a doua soție a sa, atunci nu există legătură de filiație între tatăl dvs. și acest copil. Și, ca atare, el nu este moștenitor legal al tatălui dvs. (este moștenitor al tatălui său, în caz că are unul/că nu-i „din flori”).

Nu este moștenitor legal. Dar nimic nu-l împiedică pe tatăl dvs. să-i lase, prin testament, o parte din moștenirea sa. (în limita rezervei succesorale a dvs. și a soției supraviețuitoare).
Altfel spus, nu-i neapărat necesar să fie adoptat spre a, citez, „beneficia de moștenire”. Poate beneficia de o parte din moștenire și în baza unui testament.
romascanu, moderator
Multumesc pentru raspunsuri!