Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Suspendarea dreptului la prestațiile sociale ptr ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Suspendarea dreptului la prestațiile sociale ptr persoanele cu handicap

Bună ziua,
Tatăl meu a obținut prin decizie judecătorească gradul grav de handicap fără însoțitor. În prezent este internat în spital de psihiatrie și măsuri de siguranță de aproape un an cu cod penal 110 și am primit un plic prin care se dispune suspendarea plății idemnizatiei.
Putem sa facem o contestatie ptr a i se reda din nou indemnizația?
În cazul în care nu mai putem sa facem nimic, i se va reda din nou indemnizația după externare din spital?
. În spitalul respectiv i se fura din mâncare și noi ii trimitem săptămânal pachet, chiar și medicamente ptr alte afecțiuni de care acesta suferă. De asemenea spitalul este la distanta de 400 de km.
Alisa890, utilizator