Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua,traiesc in concubinaj de 15 ani.in aceasta ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua,traiesc in concubinaj de 15 ani.in aceasta perioada am ...

Buna ziua,traiesc in concubinaj de 15 ani.in aceasta perioada,am construit cu concubinul o casa de vacanta pe un teren concesionat de el de la primaria localitatii.am contribuit impreuna la cumpararea materialelor pentru constructie ,mobila,amenajare interioara si la plata taxei de concesiune.fiecare avem din casatoriile anterioare copii(el doi,eu unul)cu care suntem in relatii foarte bune(sunt majori).ce trebuie facut pentru ca in cazul decesului partenerului meu, copilul meu sa mosteneasca o parte din valoarea acestui imobil.este suficient un testament facut la notar prin care sa se specifice ca cei 3 copii sa mosteneasca si sa foloseasca impreuna imobilul?multumesc
Da. Legal, moștenitorii sunt cei doi copii ai săi. Dar poate să lase, prin testament, până la o jumătate din averea sa oricui altcuiva.