Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Va rog sa imi spuneti daca se poate ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Va rog sa imi spuneti daca se poate solicita schimbarea ...

Buna ziua! Va rog sa imi spuneti daca se poate solicita schimbarea domiciliul unui minor de la mama la tata in urma solicitarii mamei. Tatal nu se implica, nu isi viziteaza copilul, iar mama nu are niciun fel de ajutor, nici din partea familei si nici din partea tatalui si a ajuns la epuizare si burnout. Multumesc!
Chiar dacă obține nu are cum sa îl constranga sa execute. Asta e problema legislației noastre.

irina.pricop a scris:

Eu refuz sa cred ca instantele aplica un sablon. Adica asa cum parintele nerezident are voie sa ceara tot ce-i trece prin cap si mai si primeste, cred ca si parintele rezident poate cere ajutor. Ca nu oricine isi permite bona, bunici, matusi, etc. Si in momentul in care esti parinte rezident si nu mai poti si pui in pericol atat siguranta ta cat si a copilului, ma indoiesc ca nu va exista flexibilitate din partea instantei. Dar nu va contrazic daca imi spuneti ca nu e ca mine, neavand mare experienta in asemenea cauze.