Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Factureaza prestarea servicii cu taxare inversa, ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Factureaza prestarea servicii cu taxare inversa, declara in 390?

firma constructii din ro platitoare de tva lucreaza cu muncitorii in austria,delegati ptr 60 zile ,executa lucrari de reparatii interioare la un imobil(in baza contract incheiat cu firma din Au si ea platitor de tva)
intrebare;factureaza prestarea servicii cu taxare inversa,declara in 390?
multumesc !
george-neagu, moderator
nu se declara in 390 . Se factureaza fara TVA , operatiunea fiind impozabila in Austria. Trebuie sa va interesati daca nu cumva aveti obligatia intregistrarii in scop de TVA in Austria si sa facturati cu TVA austriac serviciile si sa depuneti decont de TVA acolo. In Romania nu sut obligatii dpdv al TVA.