Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna seara, Va cer sfatul in urma unei intamplari ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna seara, Va cer sfatul in urma unei intamplari petrecute nu ...

Buna seara,
Va cer sfatul in urma unei intamplari petrecute nu demult.Pe strada pe care locuiesc,in timp ce ma aflam in fata casei mele,am fost martorul unei infractiuni cred.
Un vecin a trecut in mod intentionat cu masina (spun asta pentru ca se putea evita cu usurinta iar reactia ulterioara a acestuia nu era una de parere de rau) peste un motan ce apartinea altui vecin iar asta s-a intamplat in prezenta mea.
Imediat dupa impact,motanul a decedat.
Toata intamplarea a fost inregistrata si de o camera video amplasata pe imobilul meu.
Ce este de facut in acest caz?
Am fost martorul unei infractiuni?

În temeiul Legii nr. 205/2004 privind protecția animalelor, următoarele infracțiuni sunt pedepsite cu închisoare de la 2 la 7 ani:
a) uciderea animalelor, cu intenţie, fără drept;
b) schingiuirea animalelor;

Dati filmarea vecinului cu tot cu articolul acesta, sa faca plangere penala la Politie sau Parchet.
@tudorica De facut se pot face multe, dar atentie! Stiti vorba, unde dai si unde crapa! Puteti sesiza parchetul, e o posibila infractiune. Problemele ar putea incepe pt. dvoastra cand ar veni vorba despre camera care a filmat scena. E pe imobilul dvoastra! Sunt puzderie de postari despre folosirea camerelor ,,de supraveghere", cand e legala, cand nu e legala.
Problema e cum folosești acele imagini iar dacă le folosești pentru a dovedi o infracțiune predându-le organului în drept nu cred că e o problemă. Ba chiar ascunderea faptei la care ai fost martor ar putea deveni o problema.