Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lucrez ca asistent vanzari, ma rog in contract apare ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lucrez ca asistent vanzari, ma rog in contract apare si ca gestionar ...

Lucrez ca asistent vanzari, ma rog in contract apare si ca gestionar intr-o firma mare si pe an mereu avem inventare patrimoniale (3 inventare pe an) dar acum s-a trimis notificare cum ca vom incepe sa avem inventare saptamanale cu citez "angajament plata".
Este legal sa avem atatea retineri salariale ?Eu unul mai am inca de platit de la doua inventare furturile etc si nici nu termin cu ele si practic saptamanal daca se mai gaseste ceva in neregula iar as avea o retinere salariala si tot asa.
Chiar as dori sa stiu daca este legal si ce se poate face in acest caz..
Multumesc frumos si o zi superba.
1. Reţinerile din salariu cumulate nu pot depăşi în fiecare lună jumătate din salariul net.
2. In conformitate cu dispozitiile art. 169 alin. (2) C. muncii, angajatorul nu poate efectua retineri din salariu decat daca datoria salariatului a fost constatata printr-o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila