Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Daca gasesc o imagine fara copyright ( c-ul acela ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Daca gasesc o imagine fara copyright ( c-ul acela mic), o pot ...

Daca gasesc o imagine fara copyright ( c-ul acela mic), o pot folosi in avantajul meu ? Sunt imagini si imagini . Unele au pe ele C-ul, altele nu. E ok daca le folosesc pe cele fara c ?
Elena Andreea, administrator
Toate imaginile au copyright. Unele însă pot fi folosite public (cele fără (c)). Cu excepția uzului comercial. Aici pot apărea surprize.
Eu am download at doar imagini fara semnatura sau copyright . Am voie sa le comecialez?
Nu
Trebuie sa porniti de la premiza ca orice imagine de pe internet este protejata de drepturile de autor pana la proba contrarie.
Buna ziua,
Exista posibilitatea ca acea fotografie sa fie protejata de drepturi de autor, prin urmare, sa nu o puteti folosi.