avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum se poate anula o amendă stabilită prin ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum se poate anula o amendă stabilită prin sentință judecătorească ...

Cum se poate anula o amendă stabilită prin sentință judecătorească definitivă declarată ulterior neconstituțională de CCR (in data de 15 Februarie - este vorba de amenzile pentru nepurtarea măștilor).
Mulțumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
trebuie sa obtineti o noua hotarare judecatoreasca
Multumesc mult pentru amabilitate :-)

Se mai poate deschide un nou dosar daca sentinta a fost declarata definitiva..?

ANAF intentioneaza sa treaca la executarea silita (chiar daca intre timp in M.O. a fost publicata decizia CCR de neconstitutionalitate).
Ultima modificare: Duminică, 17 Iulie 2022
ElenaRosoi777, utilizator
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util

da. se poate. cu alt obiect.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum anulez o amenda nepurtare masca data de instanta, inca neplatita doru777 doru777 Buna ziua. Am fost amendat si in instanta s-a mentinut amenda, data de jandarmerie pentru nepurtarea corespunzatoare a mastii in spatii deschise, in noiembrie ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. am primit un plic de la anaf cu o somație și un ... Emm123 Emm123 Bună ziua. Am primit un plic de la ANAF cu o somație și un titlu executoriu, din care reiese că am de plătit 2.000 de lei din \"venituri din amenzi\". ... (vezi toată discuția)
Somație amenda covid Vlad T Vlad T Bună seara! În data de 12.04.2020 am luat amenda pentru încălcarea prevederilor OM nr. 3/2020. Am contestat amenda deoarece polițistul nu mi-a cerut ... (vezi toată discuția)