avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Va rog sa mi spuneti ce sanse am, la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Va rog sa mi spuneti ce sanse am, la urmatoarea speta: ...

Buna ziua,
Va rog sa mi spuneti ce sanse am, la urmatoarea speta: suntem 3 frati, 2 surori si un frate, una fintre surori a primit un apartament care era pe numele lui tata, in bucuresti de la parintii mei in viata fara sa ne intrebe si pe noi 2, a decedat mama s a facut succesiunea dupa ea in 2016 iar in 2021 a decedat si tata. Intre timp sora care a primit apartamentul din bucuresti fara stirea noastra, l a vandut (cand inca era in viata tata), inca nu s a facut succesiunea fupa tata, urmeaza. Ce sanse avem cei 2 frati sa recuperam ce ne cuvenea de la apartament?
Multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: mitabiciclista , utilizator 07:54, 24 Iulie 2022
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trăim.niste timpuri grele și foamea este mare . Așadar frații nu mai sunt frați și se războiesc pt un leuț care ii va putea lua în plus pt moștenire, dar dacă revenim la acest caz și dacă am înțeles bine , părinții atat timp cât sunt în viata în calitate de proprietari nu au nevoie de permisiunea copiilor pentru a.si vinde bunurile proprii
Ultima modificare: Miercuri, 20 Iulie 2022
Gigi1979, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Și, mă rog frumos, de ce să vă întrebe? Era bunul dânsului, așa a apreciat dânsul relația cu sora, poate dânsa l-a ajutat mai mult. Dar dacă tatăl prăduia apartamentul la cazinou ce făceați? Ce vă deranjează mai mult, lipsa apartamentului din masa succesorală sau faptul că acesta se află în posesia sorei?
Aș zice că trebuie să avem ceva respect față de deciziile unui părinte defunct!

ani24 a scris:

Buna ziua,
Va rog sa mi spuneti ce sanse am, la urmatoarea speta: suntem 3 frati, 2 surori si un frate, una fintre surori a primit un apartament care era pe numele lui tata, in bucuresti de la parintii mei in viata fara sa ne intrebe si pe noi 2, a decedat mama s a facut succesiunea dupa ea in 2016 iar in 2021 a decedat si tata. Intre timp sora care a primit apartamentul din bucuresti fara stirea noastra, l a vandut (cand inca era in viata tata), inca nu s a facut succesiunea fupa tata, urmeaza. Ce sanse avem cei 2 frati sa recuperam ce ne cuvenea de la apartament?
Multumesc mult.

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Deci apartamentul respectiv a fost un bun exclusiv al tatălui, deținut de acesta dinainte de căsătorie, moștenit, donat lui expresis verbis? Dacă a fost proprietatea exclusivă a tatalui, iar acesta a încasat un preț real și credibil de la sora care l-a cumpărat și apoi l-a vândut, nu aveți ce discuție să mai faceți la dezbaterea succesiunii.

ani24 a scris:

Apartamentul a fost dat prin contract de vanzare cumparare, iar la succesiunea dupa mama, nu a fost adus pe masa succesorala.
Multumesc.


Buna ziua,

Ramane de analizat daca este sau nu vorba de o donatie deghizata. Daca intr-adevar s-a incheiat un contract de vanzare-cumparare si s-a achitat un pret serios atunci nu aveti ce sa faceti.

Cu stima,
av. Jasmine Oancea
Buna seara,

Daca pretul primit a fost unul real, sincer si serios (pretul nu trebuie sa fie unul redus, derizoriu, fata de grila notariala si fata de preturile practicate , pe piata imobiliara ), vanzarea este una valabila si nu poate fi desfiintata.

Daca , insa, pretul este unul infim, derizoriu, nu suntem in prezenta unui act de vanzare-cumparare, ci in prezenta unui act de donatie deghizata,supus desfiintarii.

Va sufgerez sa apelati la un avocat, pentru a analiza contractul de vanzare-cumparare incheiat.

Alte discuții în legătură

Contract de donatie mcv mcv Parintii mei vor sa faca un contract de donatie cu schimbare de proprietar a locuintei lor pe numele meu.Intrebarea este daca dupa moartea lor sora mea are ... (vezi toată discuția)
Mostenire gheorghemonica80 gheorghemonica80 buna, parintii mei vor sa ne lase apartamentul lor cand ei nu vor mai fi, jumate-jumate, mie si fratelui meu. problema este urmatoarea: fratele meu vrea sa ... (vezi toată discuția)
Sucesiune cu probleme va rog sa mi rsp.in anul 1976 a decedat tatal meu,in anul 1993 ... olga2011 olga2011 va rog sa mi rsp.in anul 1976 a decedat tatal meu,in anul 1993 a decedat mama.o sora a deschis sucesiune dupa mama doar, si a castigat toata casa,ceilalti 2 ... (vezi toată discuția)