Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... În apartamentul paralel cu al meu s-a spart țeava de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

În apartamentul paralel cu al meu s-a spart țeava de scurgere ...

În apartamentul paralel cu al meu s-a spart țeava de scurgere a apei către canalizare.Tin sa mentionez ca nu era coloană comună. Invocând Legea 196/2018 proprietara ne obligă pe toți proprietarii sa-i plătim schimbarea gresiei din bucătărie in totalitate.Mentionez ca nu sunt pe aceeași coloană cu ea.Mai mentionez ca nu coloană comună s-spart.
Nu de finisaj este vorba ,ci de refacerea bucătăriei.

ynocentta a scris:

orice finisaj care este distrus și trebuie refăcut. :)))

Eronat !
Asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul asigurarii starii tehnice a partii comune
Legiuitorul nu a impus asocitiei de proprietari sa refaca fiinisajul din proprietatea privata
Daca proprietarul detine finisaj din marmura sau gresie de anume culoare si caracteristici tehnice,asociatia de proprietari nu este obligata sa refaca finisajul

ynocentta a scris:

Eronat !
Asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul asigurarii starii tehnice a partii comune
Legiuitorul nu a impus asocitiei de proprietari sa refaca fiinisajul din proprietatea privata
Daca proprietarul detine finisaj din marmura sau gresie de anume culoare si caracteristici tehnice,asociatia de proprietari nu este obligata sa refaca finisajul

Ia mai cititi o data art. 31 si vedeti unde scrie ce aberatii considerati dvs. Daca spargi pereti in locuinta privata ca sa intervii la parte comuna, trebuie ca asociatie sa suporti costurile de refacere.

3) Proprietarii din condominiu care suferă un prejudiciu ca urmare a executării lucrărilor prevăzute la alin. (1) sunt despăgubiți de către asociația de proprietari, din fondul de reparații.
latka, moderator