avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... În apartamentul paralel cu al meu s-a spart țeava de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

În apartamentul paralel cu al meu s-a spart țeava de scurgere ...

În apartamentul paralel cu al meu s-a spart țeava de scurgere a apei către canalizare.Tin sa mentionez ca nu era coloană comună. Invocând Legea 196/2018 proprietara ne obligă pe toți proprietarii sa-i plătim schimbarea gresiei din bucătărie in totalitate.Mentionez ca nu sunt pe aceeași coloană cu ea.Mai mentionez ca nu coloană comună s-spart.
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 05:28, 28 Iulie 2022
Nu de finisaj este vorba ,ci de refacerea bucătăriei.

ynocentta a scris:

orice finisaj care este distrus și trebuie refăcut. :)))

Eronat !
Asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul asigurarii starii tehnice a partii comune
Legiuitorul nu a impus asocitiei de proprietari sa refaca fiinisajul din proprietatea privata
Daca proprietarul detine finisaj din marmura sau gresie de anume culoare si caracteristici tehnice,asociatia de proprietari nu este obligata sa refaca finisajul

1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util

ynocentta a scris:


Eronat !
Asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul asigurarii starii tehnice a partii comune
Legiuitorul nu a impus asocitiei de proprietari sa refaca fiinisajul din proprietatea privata
Daca proprietarul detine finisaj din marmura sau gresie de anume culoare si caracteristici tehnice,asociatia de proprietari nu este obligata sa refaca finisajul

Ia mai cititi o data art. 31 si vedeti unde scrie ce aberatii considerati dvs. Daca spargi pereti in locuinta privata ca sa intervii la parte comuna, trebuie ca asociatie sa suporti costurile de refacere.

3) Proprietarii din condominiu care suferă un prejudiciu ca urmare a executării lucrărilor prevăzute la alin. (1) sunt despăgubiți de către asociația de proprietari, din fondul de reparații.
Ultima modificare: Joi, 28 Iulie 2022
latka, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Locuiesc la parter. teava de incalzire care deserveste bucataria ... stoian corneliu daniel stoian corneliu daniel locuiesc la parter. teava de incalzire care deserveste bucataria si sufrageria s-a spart in subsol iar reparatia nu se poate face decat prin spargerea ... (vezi toată discuția)
Inlocuire teava comuna omtraisiomvedea omtraisiomvedea Buna ziua, Asociatia de propietari a stabilit inceperea unor lucrari de reparatii luni, 25.07.2020. Este vorba de un bloc cu 40 de apartamente din Bucuresti. ... (vezi toată discuția)
Înlocuire țeava MART ALINA MART ALINA Înlocuire țeava Buna ziua_Locuiesc la etaj. 1 și Vecinul de la parter mi a comunicat ca are pete pe peretele de la hol și Bucătărie.Aceeași situație ... (vezi toată discuția)