avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună dimineața, sunt însărcinată în 9 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună dimineața, sunt însărcinată în 9 săptămâni, am ...

Bună dimineața, sunt însărcinată în 9 săptămâni, am anunțat verbal la serviciu...ca urmare m-a pus sa îmi dau demisia cu acordul ambelor părți pt o fapta disciplinara la servici...mai pot face ceva?
Cel mai recent răspuns: CHKa , utilizator 14:00, 6 August 2022
Puteti.
Le aduceti un act de la medic din care sa rezulte ca sunteti insarcinata si il depuneti la Resurse umane... si de acolo asteptati sicanele, sa incerce sa va faca viata mai grea- ca nu va pot concedia. Dvs. sa depuneti sesizare la ITM legat de aceste sicane...

Sau sa nu se intample nimic si sa va faceti treaba in continuare ca si pana acum... Ceea ce si ar trebui sa se intample, asa ar fi corect moral cat si legal, daca esti insarcinata nu inseamna ca nu mai poti munci...

Sau acceptati oferta* dumnealor si asta e...

Ce vechime aveti in munca?
Ultima modificare: Vineri, 5 August 2022
Ionut.ion, utilizator
15 ani total la firma respectiva 3 ani și jumătate
Ultima modificare: Vineri, 5 August 2022
Manuela Rășină, administrator
V-am intrebat pentru a vedea daca aveti stagiul pentru a beneficia de Concediul pentru Crestere copil-CCC- cei 2 ani... si beneficiati de acesta.

Mai departe depinde de dvs., fie mergeti cu Scrisoarea medicala care atesta ca sunteti insarcinata, o depuneti ( apelati la ITM daca nu vor sa o primeasca) si continuati munca ( cu toate ca poate vor fi sicane...).
Fie acceptati si plecati din firma 'cu acordul partilor"-dar asa nu o sa beneficiati de somaj si Concediul maternal-cele 126 de zile...
De concediat nu va pot concedia daca ducea acea scrisoare medicala.
Acum pot incerca asta, argumentand ca nu i-ati anuntat...

Si, cum am mai spus, nu este moral si legal sa va ceara asta...
Firma are probleme financiare?
Ultima modificare: Vineri, 5 August 2022
Ionut.ion, utilizator
pare ca deja si-a dat demisia, deci nu mai are ce face.
Orice decizie de incetare a Contractului individual de munca are termen de contestare in justitie. Contactati un avocat si mergeti in instanta.
Ultima modificare: Vineri, 5 August 2022
magiccom, utilizator

Alte discuții în legătură

Neprezentarea la locul de munca Daliborka Daliborka Unul dintre angajați nu mai vine la serviciu și imi transmite telefonic ca a plecat in Germania la muncă. Cum trebuie să procedez? (vezi toată discuția)
Cerere de demisionare andrey78 andrey78 Buna ziua pe scurt problema mea: de trei saptamani ma aflu in concediu de boala,am fost si spitalizat suferind de o boala cronica.Am fost contactat telefonic ... (vezi toată discuția)
Demitere angajat teodor_dori teodor_dori cum procedez pentru demiterea unui angajat (vezi toată discuția)