avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua,va rog frumos sa ma ajutati cu o intrebare ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua,va rog frumos sa ma ajutati cu o intrebare In anul ...

Buna ziua,va rog frumos sa ma ajutati cu o intrebare
In anul 2015 am incetat plata unei rate la Banca,din cauza lipsei financiare
Astazi am primit un plic cu niste hartii in care scrie Dosar Executare /2019 si cheltuieli de executare.Intrebarea mea este, dupa 8 ani ce au trecut nu s-a prescris termenul in care puteam fi executat silit?De asemenea eu muncesc cu ziua si nu am proprietati pe numele meu.Ce se poate intampla?Va multumesc!
Sfatul meu este sa apelati la un avocat, poate aveti vreo cunostinta... care sa vada ce ati primit si sa va indrume ce sa faceti mai departe...

Stiu ca o sa va coste ceva consultatia, daca nu stiti pe cineva cu experienta in domeniu, dar va spun ca merita, o sa scapati de ceva dureri de cap.
Buna ziua,

Intr-adevar creanta este prescrisa. Pentru invocarea prescriptiei trebuie sa formulati contestatie la executare in termen de 15 zile de la momentul la care ati primit adresa. Chiar daca s-a implinit termenul de prescriptie, prescriptia nu opereaza din oficiu/automat ci trebuie invocata.

Cu stima,
av. Jasmine Oancea
Pentru formularea contestatiei cum se procedeaza,pot sa o fac singur si exista un Model tip de completat?Va multumesc mult!
Buna ziua,

Nu exista un model tip de completat fiindca contestatia la executare se adapteaza in functie de situatia de fapt si de drept care determina formularea acesteia. Contestatia la executare se introduce la instanta de judecata, nu la executor.

Cu stima,
av. Jasmine Oancea
Pot apela la un avocat pentru a formula aceasta contestatie pentru mine?Si cat ar costa aproximativ?Va multumesc!

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Buna ziua,

Nu exista un model tip de completat fiindca contestatia la executare se adapteaza in functie de situatia de fapt si de drept care determina formularea acesteia. Contestatia la executare se introduce la instanta de judecata, nu la executor.

Cu stima,
av. Jasmine Oancea

Alte discuții în legătură

Datorie teoretica din 2010 maximilian20 maximilian20 Buna ziua. Am luat un credit in 2007 pe care am refinanțat in 2010. in 2011 am avut un accident, am rămas fără loc de munca și alte problem grave. Am ... (vezi toată discuția)
Salut. in 2009 am emis un bilet la ordin in alb. in 2015 posesorul ... FlipM FlipM Salut. In 2009 am emis un bilet la ordin in alb. In 2015 posesorul l-a completat desi trecusera mai mult de 3 ani de la data emiterii si l-a prezentat la ... (vezi toată discuția)
Buna ziua!as avea si eu o intrebare!de ceva timp tot sunt sunata ... AlinaBeatrice AlinaBeatrice Buna ziua!As avea si eu o intrebare!De ceva timp tot sunt sunata de catre o firma de recuperări creante,ce imi spun ca am o datorie fata de un operator ... (vezi toată discuția)