Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Amenintare cu publicare online a unei discutii private ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Amenintare cu publicare online a unei discutii private cu poze si date de identificare

Buna ziua,

Amenintarea cu difuzarea in public a unei conversatii private cu poze, nume etc... poate fi actionata in instanta? Screenshot-urile sunt de pe o aplicatie de intalniri online, facute de cea de a doua persoana. (conversatia a fost privata) Cum ma pot asigura eu ca aceasta persoana nu publica pozele pe internet? Din cate am inteles asta ar incalca dreptul la viata privata si dreptul la propria imagine daca nu ma insel. Ce fac daca am fost amenintat cu publicarea acestei conversatii de cealalta persoana care a avut parte la ea ? Conversatia nu contine amenintari, doar injurii si un limbaj nu tocmai okay.
~ Conținut șters la cerere ~
Nu a fost contrangere doar amenintarea publicarii, cu poze si conversatia si numele.
~ Conținut șters la cerere ~