Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Va rog, daca se poate, as dori si eu un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Va rog, daca se poate, as dori si eu un raspuns la ...

Buna ziua,
Va rog, daca se poate, as dori si eu un raspuns la o situatie...Mama, dupa divortul de tatal meu a fost casatorita cu un barbat care avea 2 fete dintr-o casatorie anterioara. Anul trecut sotul mamei a decedat.
Mama, singurul copil la parinti, a mostenit de la mama ei (bunica mea) un teren agricol si o locuinta. Pentru locuinta a facut dezbaterea succesiunii insa pt terenul agricol inca nu. Intrebarea mea este: au vreun drept fetele sotului mamei din casatoria anterioara la ce a mostenit ea de la parinti? Va multumesc in avans pt un eventual raspuns.
În mod direct, nu.
Dar, prin retransmitere succesorala și dacă mama decedează prima, va fi moștenită de soțul actual și de dvs.
Mai departe cota soțului va fi moștenită la deces de fiicele sale.