Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cine are dreptul la succesiune si ce procent? Au murit ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cine are dreptul la succesiune si ce procent? Au murit cei 2 ...

Cine are dreptul la succesiune si ce procent?
Au murit cei 2 soti, in urma lor au ramas doar ,Sora defunctului si din partea defunctei doar copilul fratelui defunctei.
Cine a murit primul?
In acest moment dreptul la succesiune il au sora decedatului si copilul fratelui decedatei.Nu va poate spune nimeni procentul daca nu se stie ordinea deceselor.
Moștenirea primului decedat este culeasă de soțul supraviețuitor (jumătate din moștenire) și de ruda în viață a defunctului (sora/nepot de frate) care culege cealaltă jumătate.

Iar pe soțul decedat cel din urmă îl moștenește ruda sa. (care culege toată moștenirea acestuia din urmă).

Dacă un bun era comun al soților, atunci soțul supraviețuitor păstraează ceea ce avea (jumătate) și moștenește jumătate din partea defunctului. El va avea în total 3/4. Iar ruda celui dintâi soț decedat va avea 1/4. (jumătate din jumătate).
Observăm că, dintr-un bun comun: 1/4 ajunge la ruda celui dintâi decedat. și 3/4 la ruda celui din urmă decedat.
romascanu, moderator