Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am zile de anul trecut de concediu de odihna,mi-am ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am zile de anul trecut de concediu de odihna,mi-am luat 13 zile ...

Am zile de anul trecut de concediu de odihna,mi-am luat 13 zile d concediu de odihna din iulie și pina in august unul din sefi îmi zice sunt zile de pe anul 2022 și restul zilelor de pe anul trecut o sa se de-a p stat separat la salariu.
Ce trebuie sa fac în situația asta e dreptul meu zilele mele de concediu d odihna sa depun o cerere la Directorul firmei sa mi le plătească pe stat separat sau sa mi le iau zilele cum sa procedez în situația asta.
Art. 146 Codul Muncii
(1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.
(3) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.
Trebuie sa depuneti cerere de acordare a acelor zile.
Am luat 10 zile de concediu d odihna am refuzat prima în scris am întrebat la firma cite zile am de concediu d odihna mia zis să îmi iau pina in luna decembrie le pierd de pe anul 2021.Cele 10 zile mi sa pus că sunt de pe anul 2022 refuz prima pot face cerere sa mi se ia de anul trecut cele 10 zile de pe anul asta să îmi scadă să îmi comunice în scris conducerea la compartimentul unde lucrez.
Pot face cerere sa scriu retroactiv să îmi scadă zile de pe anul 2021 să îmi păstrez pe cele de anul asta.

Cornel Vasile a scris:

Trebuie sa depuneti cerere de acordare a acelor zile.

Pot cere în scris remedierea cu concediul de odihna.

Magie1 a scris:

Am luat 10 zile de concediu d odihna am refuzat prima în scris am întrebat la firma cite zile am de concediu d odihna mia zis să îmi iau pina in luna decembrie le pierd de pe anul 2021.Cele 10 zile mi sa pus că sunt de pe anul 2022 refuz prima pot face cerere sa mi se ia de anul trecut cele 10 zile de pe anul asta să îmi scadă să îmi comunice în scris conducerea la compartimentul unde lucrez.
Pot face cerere sa scriu retroactiv să îmi scadă zile de pe anul 2021 să îmi păstrez pe cele de anul asta.

Cornel Vasile a scris:

Trebuie sa depuneti cerere de acordare a acelor zile.