Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Tavan infiltrat vecin - Am primit telefon noaptea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Tavan infiltrat vecin - Am primit telefon noaptea acum câteva zile de la un vecin de ...

Am primit telefon noaptea acum câteva zile de la un vecin de sub și de la asociația de locatari cum că e o scurgere sub la baia celui de jos și solicitare urgenta de reparare. La apartament stau chiriași cu contract , iar treabă se întâmplă doar seara când fac dus.

Am luat instalator și imediat a doua zi am venit și constatat la vecin , a modificat ceva , dar deși nu a curs cat am stat noi acolo (30minutr ) la vecin, seara iar curgea .M a sunat și mi-a amenințat la telefon că imediat va tăia țeavă. A fost în apartament peste chiriași , i a împins și a pus sigiliu un baie .

Am luat alt instalator , a găsit defecțiunea , a înlocuit tot ( BLOC CONUNIST care are niste țevi cirugi putrede , inclusiv o țeavă de metal de scurgere de la cada la sifon) . Un dezastru dacă te uiți și la țevile comune , care cu siguranță vor avea probleme .

I am spus vecinului sărit că îi repar tot la baie , glet și var , când se usucă , de fiecare data.
El de fapt a făcut dosar la asigurator între timp , și ar vrea să facă bani pe spatele meu .
Menționez că am cumpărat apartament acum doi ani , timp in care nu au fost scurgeri decât la mine ( de pe bloc ) nu la alții. Vecinul a spus prima dată că a văzut acum 3 săptămâni ceva picături dar a spus să aștepte mai mult , ceea ce mi se pare totuși exagerat . A doua zi spunea că de fapt erau două săptămâni .

Acum, ideea este că vreau sa îi repar , dar el nu vrea se pare . Credeți că este normal sa facă constatări fara a fi la fata locului un inspector care sa fie neinfluențat , care bineînțeles poate constata și că vrea să i schimb poate și gresia sau alte lucruri ? Am poze și am fost acolo efectiv , nu este problema grea pentru mine e scos un capac de rigips și de vede pe unde plângea pe perete . Toată zona mă oblig să i repar inclusiv pereți care ar avea urme de scurgeri
Asiguratul are dreptul legal ca in caz ca situatia impune sa cheme asiguratorul care sa verifice,sa evalueze pagubele sa deschida dosar de dauna si sa restutuie c/v prejudiciu
Inspectorul a facut verificari in proprietatea partii prejudiciate,procedura nu obliga prezenta partii responsabile
Bun și de ce pune administrația asociației sa constate , și îmi cere și mie sa semnez ? Eu am poze cu dau a așa zisa , acum dacă el arunca apa pe tavan cum pot dovedi ? Omului i s a spui că îi repar , nu a răspuns și vrea să facă bani . Ce fel de soluție legală este ?

Este o procedura care ar trebui clarificată , ce am eu de făcut în afara de a repara

ynocentta a scris:

Asiguratul are dreptul legal ca in caz ca situatia impune sa cheme asiguratorul care sa verifice,sa evalueze pagubele sa deschida dosar de dauna si sa restutuie c/v prejudiciu
Inspectorul a facut verificari in proprietatea partii prejudiciate,procedura nu obliga prezenta partii responsabile

radulucian 22 a scris:

Bun și de ce pune administrația asociației sa constate și îmi cere și mie sa semnez ?

Daca asociatia constata ca avaria nu a fost de la partea comuna a instalatiilor, atunci asiguratorul se poate indrepta catre dvs., ca responsabil de daune.
Asociatia are interes sa declare ce vrea , eu am explicat problema unde este . Daca sunt se vina pentru țevile de scurgere din planșeu atunci va fi probabil sa fie și asociația acționată in plata pentru faptul că am fost inundat de pe acoperișul neizolat cum trebuie in 2021. O să mă interesez care este termenul pt cerere despăgubire .

latka a scris:

radulucian 22 a scris:

Bun și de ce pune administrația asociației sa constate și îmi cere și mie sa semnez ?

Daca asociatia constata ca avaria nu a fost de la partea comuna a instalatiilor, atunci asiguratorul se poate indrepta catre dvs., ca responsabil de daune.

Asociația are obligația să înregistreze notificări ce au un obiect situațiile discutate . Din moment ce sa implicat sa semneze documente pentru asigurator și vecin , așa trebuie sa înregistreze și declarația mea referitoare la acel document și la datele reparării și obiectul exact al defecțiunii.
Am întâmpinat deseori cazuri sa nu primesc număr de înregistrare, considerați că e ok sa plătesc curieri sa livreze plicul ?
Adică dpdv legal este că și cum e ok sa refuze primirea și să adaugam noi alte cheltuieli?

[