Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua! Am si eu o intrebare: Sotul meu va ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua! Am si eu o intrebare: Sotul meu va beneficia de ajutorul ...

Buna ziua! Am si eu o intrebare: Sotul meu
va beneficia de ajutorul crestere copil in România cotizand an de an la el la firma pentru ai merge vechimea si fiid administrador la el la firma nu poate lua șomaj doar ajutorul acesta timp de 2 ani poate. Eu am nascut de curand in Spania unde locuim si el a intrat in concediu post natal. Vroiam sa stiu daca nu cumva ii afecteaza la ajutorul pt creșterea copilului din România ? Mulțumesc frumos!
Il afectează dacă nu locuiește cu cel/cea mic/a in România.
Printre condițiile de a primi indemnizația pentru CCC, cei doi ani de care vorbiți, se numără și aceea de a locui efectiv în țară pe perioada CCC