Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Exista varianta ca la starea civila , cel ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Exista varianta ca la starea civila , cel care are ...

Buna ziua
Exista varianta ca la starea civila , cel care are bunuri proprii sa le treaca si celuilalt si sa devina bunuri comune?
Nu.
Asta se face la notar, după 1 an de la căsătorie, prin încheierea unei convenții matrimoniale de comunitate convențională.
Pentru cuplurile deja casatorite, este valabil:

raluk0207 a scris:

Nu.
Asta se face la notar, după 1 an de la căsătorie, prin încheierea unei convenții matrimoniale de comunitate convențională.

Pentru cuplurile care urmeaza sa se casatoreasca: pot alege regimul comunitatii conventionale prin incheierea la notar (nu la starea civila) a unei conventii matrimoniale, inainte de casatorie, si care isi va produce efectele incepand cu data casatoriei.
Și ce se întâmplă cu intabularea, dacă data căsătoriei este peste 1 an, sa zicem? Intabularea este obligația notarului, de îndată ce s-a încheiat actul. Și ma îndoiesc ca soții își vor aminti sau vor ști sa o facă singuri.
Ce se întâmplă cu convenția dacă soții nu se mai căsătoresc?
Ce se întâmplă dacă pana la data căsătoriei, soțul proprietar vinde bunul? Poate celălalt soțul sa ceara daune sau sa pretinda o parte din preț?

Eu as recomanda ca după încheierea căsătoriei, soții sa încheie un contract de donație.
Soția proprietara sa ii doneze soțului 1/2.
Dacă lucrurile nu evoluează în bine, donația poate fi revocata în timpul căsătoriei.