Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Usa uscatorie Locuiesc la etajul 10 intr-un bloc ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Usa uscatorie Locuiesc la etajul 10 intr-un bloc și toți vecinii ...

Bună ziua,
Locuiesc la etajul 10 intr-un bloc și toți vecinii de pe palier dorim schimbarea usii la uscatoria comuna,deoarece usa actuala este degradata.Suntem de acord sa plătim toți o suma egala,dar nu știm care e procedura legala în aceasta situație.Practic ne autogospodarim,dar vrem sa rezolvam problema asa cum e corect.Ne poate ajuta cineva cu un sfat?
Procedura legala e ca acea usa sa fie schimbata din fondul de reparatii, costul fiind suportat de catre toti proprietarii de pe acea scara. Repartizarea cheltuielilor nu se face egal ci, conform urmatorului articol :

Articolul 85
Cheltuielile pe cota-parte indiviză de proprietate reprezintă cheltuielile asociației cu privire la proprietatea comună, cu privire la: fondul sau fondurile pentru lucrări de întreținere, service, reparații și, după caz, de consolidare, reabilitare, eficiență energetică, modernizare la părțile de construcții și instalații aflate în/și pe proprietatea comună, astfel cum este descrisă în cartea tehnică a construcției și în acordul de asociere: subsolul; conductele de distribuție și coloanele instalațiilor de apă, canalizare, încălzire, energie electrică; echipamente de echilibrare hidraulică a instalațiilor; casa scării; podul; spălătoria; uscătoria; terasa; ascensorul; interfonul - partea de instalație de pe proprietatea comună; centrala termică proprie; crematoriul; tubulatura de evacuare a deșeurilor menajere; structura de rezistență; fațadele; acoperișul și altele asemenea, conform prevederilor din acordul de asociere; personalul angajat sau contractat al asociației: salarii sau remunerații pentru administrator, contabil, instalator, electrician, portar, îngrijitor, personalul care asigură curățenia etc.; indemnizații acordate membrilor asociației de proprietari ori persoanelor alese: președintele, membrii comitetului executiv și cenzorului/comisiei de cenzori; prime; credite bancare; contracte sau polițe de asigurări; cheltuieli cu produse și accesorii pentru curățenie, alte servicii administrative către proprietatea comună.
[ link extern ]
Mulțumesc pentru răspuns!
Toate cele 6 apartamente de la etajul 10 sunt identice ca suprafață, deci cota parte indiviza ar fi egala. Când am pus problema schimbării usii de la uscatorie administratorii,mi-a spus ca noi singuri trebuie sa luam usa de unde dorim, s-o montam ,sa strângem banii pentru plata ei și sa facem o cerere de schimbare a ușii pe care s-o semneze locatarii de la etajul 10. De aceea am dorit un răspuns corect și legal la problema noastră.Multumesc încă o data pentru ajutor.
Poate nu ati inteles :
1. Nu conteaza ce spune un administrator, el e un angajat, intrebati presedintele, membrii Cex, sau cenzorul.
2. Legea e oricum cea care va da raspunsul, articolul vi-l-am postat anterior, prin urmare toti cei de pe scara, nu numai cei de la etajul 10, trebuie sa plateasca.
In ce priveste usa uscatoriei, desi e corect/ legal sa se imparta la toate apartamentele, mi se pare moral sa participe la cheltuiala doar cei ce folosesc, toti cei de pe etaj.